“Ambulans için para yok”: Bengalli adam, oğlunun cesedini bir çuvalın içinde otobüse bindi | Dünya

rotimi

Member
Batı Bengal’in Kuzey Dinajpur semtindeki bir göçmen işçinin, Pazar günü altı aylık çocuğunun cesedini bir çantada taşıyarak ambulans masraflarını karşılayamadığı ve otobüsle 200 km yol kat etmeye zorlandığı bildirildi. iktidardaki Trinamool Kongresi (TMC) ve muhalefetteki Bharatiya Janata Partisi (BJP) eyaletteki sağlık altyapısı konusunda.

Adam cenaze arabası bulamadığını söyledi ve özel ambulans operatörleri ondan bunu yapmasını istedi. ₹8.000. (Twitter/Dr Sukanta Majumdar)

“Cenaze arabası bulamadım ve özel ambulans operatörleri tarafından soruldu. ₹8.000. Ben fakir bir göçmen işçiyim ve tutarı ödeyemedim. Sonra oğlumun cesedini çantama koydum ve Siliguri’den Raiganj’a giden bir otobüse, oradan da Kaliaganj’a gittim” dedi.

Sharma, ikiz oğullarını birkaç gün önce Kaliaganj Devlet Genel Hastanesine yatırdı. Hastane onları Raiganj Tıp Fakültesi ve Hastanesine sevk etti ve buradan sağlık durumları kötüleştikten sonra tekrar Siliguri, Darjeeling bölgesindeki Kuzey Bengal Tıp Fakültesi ve Hastanesine (NBMCH) – Kuzey Bengal’in en büyük hastanesi – sevk edildi.

Perşembe günü, Sharma’nın karısı, hastaneden taburcu olduktan sonra çocuklardan biriyle eve döndü. Ancak, diğer çocuk hala kabul edildiğinden Sharma geride kalmak zorunda kaldı. Çocuk Cumartesi akşamı öldü.

“Zaten harcadım ₹Çocukları tedavi etmek için 16.000 ve benim çok az param kaldı. Sharma Pazar günü basına verdiği demeçte, yerel bir BJP lideri Kaliaganj’dan cesedi köyüme götürmem için benim için bir ambulans kiraladı.

Ertesi sabah eve dönebilmek için NBMCH’nin çocuk koğuşundaki hemşirelerden cesedi gece boyunca tutmalarını istediğini iddia etti.

Ancak hastane yetkilileri, Sharma’nın ambulans konusunda kendilerine yaklaşmadığını söyledi.

NBMCH Müfettişi Dr. Sanjay Mallik, “NBMCH’nin kendi cenaze arabası yok, ancak ekonomik olarak zayıf aileler bizden talep ettiğinde bunu Hasta Refah Komitesi aracılığıyla ayarlıyoruz. Ancak bu durumda aile üyeleri bizimle iletişime geçmedi.”

“Bize yaklaşmış olsaydı, bir cenaze arabası düzenlemek için çaba gösterilirdi” dedi Dr. Sanjay Mallik.

BJP Başkanı Sukanta Majumdar Pazar günü attığı tweet’te, “Bu zavallı adam, çocuğunun cesedini çantasında taşımak zorunda” dedi ve ambulans bulamadı. Bu, Batı Bengal’deki sağlık tesisinin durumu. Bu vaka Uttar Dinajpur bölgesinden. Üzücü ama bu, Batı Bengal’in tüm bölgelerindeki gerçek.”

Muhalefet lideri Suvendu Adhikari (LoP) de eyalet hükümetini hedef aldı. “Teknik ayrıntılara girmeyelim ama Swasthya Sathi bunu mu başardı? Bu ne yazık ki Egiye Bangla modelinin gerçek temsilidir” diye tweet attı.

Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee, eyaletin sağlık bakanı olarak görev yapıyor.

Medyaya konuşan TMC Milletvekili Santanu Sen, “Olay gerçekten talihsiz. Yönetim bunun neden ve nasıl olduğunu mutlaka araştıracaktır.”

BJP’ye şunları söyledi: “LoP, cesetler üzerinden akbaba siyaseti yapma alışkanlığından vazgeçemiyor.” Birkaç gün önce bir adamın konvoyu tarafından vurularak öldürüldüğünü unutmuş olabilir. Konvoyu durdurmadı bile. Birkaç ay önce polisin izni olmadan düzenlenen bir etkinlikte battaniye dağıtmaya çalışırken çıkan izdihamda üç kişi hayatını kaybetmişti. Bu tür açıklamalar ona yakışmıyor. Onlar (BJP) sadece ölüler üzerinden siyaset yapıyorlar.”

Ocak ayı başlarında, iddiaya göre bir adam, oğluyla birlikte Jalpaiguri Tıp Fakültesi ve Hastanesinde ölen 72 yaşındaki karısının cesedini ambulans tarafından alınan ücreti ödemek için viral olan bir Haberda omzunda taşırken görüldü. operatörler.

• YAZAR HAKKINDA

2001’den beri Hindustan Times ile ilişkiliyim ve Batı Bengal, Siliguri’de bulunan Baş Muhabirim. Düzenli olarak kuzey Batı Bengal, Sikkim ve Nepal ve Butan’ın bazı kısımlarını inceledim.
    …ayrıntılı olarak görün