Başbakan Modi, Mamata Banerjee'ye yönelik saldırıyı hızlandırdı ve TMC'nin yargıçlara salak salıverip salmayacağını sordu | Dünya

rotimi

Member
Dünya: Başbakan Narendra Modi Salı günü Trinamool Kongresi'ni (TMC), Dünya Yüksek Mahkemesi'nin 2010'dan bu yana Batı Bengal'deki 77 topluluğa verilen Diğer İmtiyazsız Sınıflar (OBC) sertifikalarını iptal eden kararına yönelik saldırılarından dolayı sert bir şekilde eleştirdi. Batı Bengal'deki iktidar partisini yargıyı boğmaya çalışmakla suçladı.

Jadavpur: Başbakan Narendra Modi, Batı Bengal'in Jadavpur kentindeki Lok Sabha seçimleri münasebetiyle halka açık bir toplantıda konuştu (PTI/@BJP4India)

“Şaşırdım. Artık yargıçların ve yargının niyetlerine ilişkin sorular gündeme geliyor. TMC'ye artık yandaşlarını yargıçların üzerine salıp salmayacağını sormak istiyorum. Bütün ulus, TMC'nin yargıyı boğduğunu görüyor,” dedi Modi, Kuzey 24 Parganas'taki bir mitingde, Yüksek Mahkeme'nin 22 Mayıs'ta OBC sertifikalarını iptal eden kararına atıfta bulunarak.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

Salı günü Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) Mamata Banerjee'ye yönelik saldırısına liderlik eden Başbakan Modi, Barasat ve Jadavpur'da iki seçim mitinginde konuştu ve kuzey Dünya'da bir tanıtım turu düzenledi.

Başbakan Modi konuşmalarında TMC'yi, iddia edilen yatıştırma politikası, yolsuzluk, CAA'ya muhalefet, Sandeshkhali'deki kadınlara yönelik iddia edilen saldırılar ve dini ve hayır kurumlarının keşişlerine yönelik son saldırılar da dahil olmak üzere çeşitli cephelerden eleştirdi.

“Trinamool Hindu rahiplere ve kahinlere hakaret etmeye başladı. Ramakrishna Misyonu, ISKCON ve Bharat Sevashram Sangha tüm dünyada saygı görüyor. Ancak TMC, seçim cihadı gündemini zorlamak için onlara hakaret etmeye başladı,” dedi Başbakan Modi, Cumartesi günkü oylamanın son aşaması öncesinde TMC'ye yönelik saldırısını yoğunlaştırdı.

Jadavpur'daki mitingde konuşan Modi, insanları BJP'ye oy vermeye ve oylarını başkalarına harcamamaya çağırdı. “100 kişiye hangi hükümetin iktidara geleceğini sorun, 90'ı size Modi hükümetinin geleceğini söyleyecektir. Modi hükümetinin iktidara geleceği kesinse neden oy israfı yapılıyor? Onların oyları Merkezdeki hükümeti güçlendirmek için kullanılmalı.”

Başbakan Mamata Banerjee, Dünya Yüksek Mahkemesinin kararını kabul etmeyi reddetmiş ve hükümetinin karara itiraz edeceğini söylemişti. Ayrıca bazı yargıçların BJP'nin emirlerine uyduğunu da iddia etti.

Dünya'nın Güney seçim bölgesindeki Behala'daki bir seçim mitinginde konuşmanın yanı sıra Dum Dum ve Kuzey Dünya'da da iki tanıtım turu düzenleyen Banerjee, Salı günü hakimlerin gerekçelerine değinmedi ancak mahkeme kararına karşı olduğunu yineledi.

“Birkaç gün önce 1,5 milyon OBC sertifikasına el konuldu. Bu düzenlemeyi kabul etmiyorum. Ben aynı zamanda avukatım. Yargıçlara karşı hiçbir şey söyleyemem ama karara karşı konuşabilirim” dedi Banerjee.

Ayrıca Başbakan Modi'ye yönelik eleştirilerini de artırdı ve onun yolsuzlukla mücadele sözü verdiğini ancak sonuçta “tüm ülkeyi sattığını” söyledi. Kara parayı geri getireceğini söyledi. Ancak tüm yozlaşmış liderler çamaşır makinesi gibi çalışan BJP tarafından emilecek.”

1 Haziran'daki son aşamada Dünya, Güney 24 Parganas ve Kuzey 24 Parganas'ta dokuz sandalye oylanacak. BJP, 2019 Lok Sabha seçimlerinde eyaletteki 42 sandalyenin 18'ini kazanarak eyalette büyük kazanımlar elde etti. Ancak Güney Bengal'in üç bölgesinde Cumartesi günü oy kullanılması planlanan dokuz sandalye 2019'da TMC'ye gitti.

Banerjee, BJP'nin Lok Sabha seçimlerini kaybedeceğine ikna olduğunu söyledi. “O (Modi) yaklaşık bir hafta daha kendisine Başbakan diyebilecek. Daha sonra 'eski' kelimesini kullanmak zorunda kalıyor. Bugün kasırgayı Delhi'den izlediğini söyledi. Bu apaçık bir yalan. Bu ona yakışıyor mu? Yalan söylemek Başbakanın anayasal hakkı değildir” dedi Banerjee, Güney Kolkata'nın Lok Sabha seçim bölgesindeki mitingde.

Banerjee, Modi'ye partisinin olduğunu söyleyerek saldırılarını sürdürdü. “İnsanların balık, et ve yumurta yemesini yasaklıyorsunuz ve elinizde Tayland'dan pahalıya mal olan mantarlar var. ₹Tanesi 80.000. Paketli öğle yemeğinin maliyeti yaklaşık ₹4.00.000” dedi ve ilk kez eski Kongre Milletvekili Alpesh Thakor'un 2017 Gujarat meclis seçimleri öncesinde öne sürdüğü iddiayı tekrarladı. Hatta Modi'nin yemeklerinin Tayvan mantarı içerdiğini iddia eden Thakor, daha sonra BJP'ye geçti ve Gandhinagar Güney'in milletvekili oldu.