Bengal Başbakanı Mamata Banerjee kraker fabrikasında meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerinden özür diledi | Dünya

rotimi

Member
Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee Cumartesi günü Doğu Midnapore bölgesindeki Egra’yı ziyaret etti ve 16 Mayıs’ta Khadikul köyündeki yasadışı bir havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada on üyesini kaybeden ailelerden özür diledi.

Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee. (Dosya)

“Başımı eğiyor ve bu olaydan dolayı etkilenen ailelerden özür diliyorum. Banerjee çekleri düzenledikten sonra, “Sana başka bir şekilde yardımcı olabilirsem bana haber ver,” dedi. ₹Her aile için 2,5 lakh ve tazminat olarak bir devlet işi.

Fabrikanın on birinci kurbanı ve sahibi Krishnapada Bag, komşu Odisha’daki özel bir hastanede tutuklandıktan saatler sonra öldü. Polis, patlamanın fabrika zeminini paramparça ettiğini ve tümü çalışan olan ölenlerin cesetlerinin tanınmayacak şekilde yandığını ve parçalandığını söyledi. Çanta’nın eşi ve yeğeni tutuklandı.

İçişleri Bakanlığı’ndan da sorumlu olan Başbakan, 16 Mayıs’ta Kriminal Soruşturma Dairesi (CID) tarafından soruşturma talimatı verdi.

Banerjee Cumartesi günü, üst düzey polis yetkililerinin fabrika üzerinde herhangi bir istihbarat gücüne sahip olmadığını kabul ederken, Egra Polis Karakolundaki Baş Memur (OC) Khadikul sakinlerinden gelen şikayetleri defalarca ele aldı.

Şunları söyledi: “Yerel halkı uyanık kalmaya ve herhangi biri yasadışı havai fişek yapıyorsa OK’ye haber vermeye çağırıyorum. Bu ticaret tamam değilse bana bildirin. Onu transfer edeceğim. Burada çalışan OK, tekrarlanan şikayetlere cevap vermediği için sevk edildi. Kıdemli subayların hiçbir istihbarat bilgisi yoktu. Aksi takdirde bu olmazdı” dedi.

Mousam Chakraborty 16 Mayıs’ta patlamanın olduğu yere vardığında, köylüler son yıllarda aynı fabrikada altı patlama olmasına rağmen hiçbir şey yapmadığını iddia ederek Egra karakolunun başkomutanına gülümsediler. Krishnapada Bag’in bu olaylardan birinde yaralandığını iddia ettiler.

Başbakan, “Kaçak havai fişek fabrikasında yaşanan ölümler ürkütücü. Genel Sekreter başkanlığında bir komisyon oluşturduk. Birçok insan yasadışı havai fişek fabrikalarında çalışıyor. İşlerini kaybetmemelerini sağlayacağım. Hükümet, insan yerleşimlerinden uzak yerlerde kümeler kuracak. Fabrika sahipleri bu kümelerde birimler inşa edebilir, ancak yalnızca çevre dostu yeşil krakerler yapmak için.”

“Havai fişek üretimi yasa dışıdır. Ama çoğu açgözlülüğe teslim olur. Bu olay bir göz açıcıdır. Buraya mağdur ailelere duyduğum üzüntüyü dile getirmek ve onlara yardım etmek için geldim. Her aileye veriyoruz ₹2.5 lakh. Ayrıca her aileden birer bekçi alınacaktır” dedi.

Oğlunu ve kardeşini kaybeden Gaurango Maity, “Ödül miktarı çok değil ama bize bir süre yardımcı olacak. Önemli olan iş.”

Patlama, Bengal’de siyasi bir tartışmaya yol açtı.

Bharatiya Janata Partisi (BJP) Başkanı Sukanta Majumdar, yaklaşan Panchayat seçimlerinde şiddeti kışkırtmak için fabrikada güçlü bombalar üretildiğini iddia etti.

Khadikul’daki yerel Gram Panchayat’ı kontrol eden BJP, Ulusal Soruşturma Dairesi (NIA) tarafından soruşturma açılması için Dünya Yüksek Mahkemesine başvurdu. 18 Mayıs’ta mahkeme, kriminal polise soruşturmaya devam etme emri verdi.

“Bazıları konuyu siyasallaştırmaya çalıştı. Cumartesi öğleden sonra Egra’dan ayrılmadan önce başbakan “Bugün buraya siyaset yapmaya gelmedim” dedi.

BJP, ilgili ailelerle görüştükten sonra Banerjee’yi eleştirdi.

Partinin Bengal’deki ana sözcüsü Samik Bhattacharya, “Bu taktikler artık bu eyaletin halkını kandıramaz. Trinamool Kongresi üzerinde kimsenin kontrolü yok. Söylediklerine göre, seçimden önce piyasaya daha fazla bomba yapım biriminin çıkacağını ancak tahmin edebiliriz.”