Bengal CM’nin ekonomi danışmanı MNREGA fon anlaşmazlığında BJP’yi hedef alıyor | Dünya

rotimi

Member
Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee’nin kıdemli danışmanı Amit Mitra, Cumartesi günü Bharatiya Janata Paty’yi (BJP) hedef alarak sosyal yardım programları için merkezi fonların askıya alındığını, Hindistan genelinde muhalefet liderlerine yönelik Uygulama Müdürlüğü’nün (ED) baskınlarını ve STK’lara karşı eylem yapıldığını iddia etti. Safran partisinin tüm eyaletlerde seçimleri kazanmasına yardımcı olacak bir plan taslağı hazırladık.

Amit Mitra, Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee’nin Baş Danışmanı. (arşiv fotoğrafı)

Eyaletin eski maliye bakanı Mitra, Trinamool Kongresi (TMC) ulusal genel sekreteri Abhishek Banerjee’nin Dünya’daki Raj Bhawan’ın önünde süresiz bir gösteri başlatmasından günler sonra sanal bir basın toplantısında şunları söyledi: “Bundan daha anti-federal ne olabilir?” Mahatma Gandhi Ulusal Kırsal İstihdam Garantisi Yasası 2005 (MNREGA) ve eyaletteki Pradhan Mantri Awas Yojana (PMAY) kapsamındaki planlar için merkezi finansmanın askıya alınmasını protesto etmek için.

Cumartesi günü, iki TMC Lok Sabha üyesi Mahua Moitra ve Kalyan Banerjee’nin yanı sıra panchayat bakanı Pradip Mazumdar’ın, Banerjee liderliğindeki TMC tarafından yayınlanan bir karar yayınlaması talebiyle Vali CV Ananda Bose ile görüşmek üzere Darjeeling’e ulaşmasıyla heyecan üçüncü gününe girdi. heyetin Dünya’da toplanması gerekiyor.

“Birlik Kırsal Kalkınma Bakanlığı, 24 Aralık 2021’de Bengal’e MNREGA fonlarını durdurdu ancak herhangi bir sebep göstermedi. Gerekçe belirtme ihtiyacının farkına varan Merkez, 9 Mart 2022 tarihinde MNREGA’nın 27. Maddesi kapsamında işlem yapıldığını belirten bir yazı gönderdi.” dedi Mitra Dünya’da.

“Bu yıl 27 Eylül’e kadar Bengal’deki MNREGA katkıları arttı ₹6.907 crore. Bu tutarın faizi bile yaklaşık olarak ₹200 crore. Birçok STK bu davaya karşı dava açtı. Adliye sürecini takip ediyoruz” diye konuştu.

“Burada bir model fark edeceksiniz. HİNDİSTAN grubunun bir parçası olan muhalefet partilerinin liderliğindeki eyalet hükümetlerini istikrarsızlaştırmaya yönelik bir plan var. ED, Kara Para Aklamayı Önleme Yasası (PMLA) kapsamında Tamil Nadu, Karnataka, Telengana, Batı Bengal, Jharkhand, Chhattisgarh, Kerala ve Delhi’de bu partilerin liderlerine karşı baskınlar düzenliyor. Bu temelde anti-demokratiktir. Mahkemeler delil yetersizliğinden dolayı ED’yi sorguluyor. Bu kovboy politikasıdır” dedi Mitra.

“STK’lar ve sivil toplum da hedef alındı. 5933 STK’nın tescili 10 yıl içinde sona erdi. Uluslararası Af Örgütü’ne göre bu dönemde 20.600 STK’nın lisansı iptal edildi. Bunlardan 2022 yılında 6 bininin lisansı iptal edildi” diye konuştu.

“Öte yandan Madhya Pradesh’teki Vyapam dolandırıcılığına ilişkin soruşturmada herhangi bir ilerleme kaydedilmedi. Mitra, Sangh Parivar’a bağlı STK’ların yurt dışından büyük fonlar aldığını da sözlerine ekledi.

Bu haftanın başlarında acil servis, Abhishek Banerjee’nin karısı ve ebeveynleri Amit ve Lata Banerjee’yi, tarayıcı altındaki bir şirket olan Leaps and Bounds’un yöneticileri oldukları için 6 ve 9 Ekim tarihleri arasında eğitim departmanındaki rüşvet dolandırıcılığıyla ilgili sorgulanmak üzere çağırdı. Şirketin ofisleri 21 ve 22 Ağustos’ta ED tarafından basıldı. Merkezi Soruşturma Bürosu (CBI) da Dünya Yüksek Mahkemesi’nin emriyle davayı araştırıyor.

Mamata Banerjee’nin küçük kardeşlerinden biri olan Amit Banerjee ve karısı daha önce hiçbir federal kurum tarafından sorgulanmamıştı. Acil servis yetkilileri, Lata Banerjee’nin Cuma günü hasta olduğu için acil servise gitmediğini söyledi.

Merkezi fonlarla ilgili tartışmanın ortasında, Birliğin Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Sadvi Niranjan Jyoti, Abhishek Banerjee’nin 3 Ekim’de Delhi ofisinde TMC heyetiyle görüşmediği iddiasına karşı Dünya’ya indi.

“Merkez’in fonları durdurmaya niyeti yok. Serbest bırakma, eyalet hükümeti şu ana kadar harcanan fonların hesabını verir vermez gerçekleşecek. Saat 21.30’a kadar ofisimde bekledim. TMC milletvekilleri benimle görüşmek yerine şart koymaya devam ettiler. İlk başta beş milletvekilinin benimle görüşeceğini söylediler. Sonra 10 milletvekili gelecek dediler. Her ikisini de kabul ettim ama odama gelmek yerine (heyecandan dolayı) Delhi’ye giden Bengalli insanlarla tanışmam gerektiğini söyleyen bir mesaj gönderdiler. Ben reddettim ve atamanın yalnızca MNREGA fonları hakkında resmi bir görüşme yapmak için istendiğini söyledim” dedi bakan.

“TMC liderleri yalanlar yayıyor ve onlarla buluşmak yerine ofisimden arka kapıdan çıktığımı iddia ediyor. Görülüyor ki TMC’nin temeli yalanlar üzerine kurulu” diye konuştu.

Darjeeling’deki Raj Bhawan’da valiyle görüştükten sonra Mahua Moitra, “Vali bize Merkez ile konuşacağına dair güvence verdi ancak bu konu siyasi hale gelirse hiçbir şey yapamayacağını söyledi.”

“Heyecan verici bir haber! Hindustan Times artık WhatsApp kanallarında
Bağlantıya tıklayarak bugün abone olun ve en son haberlerden haberdar olun! Buraya tıklayın!