Bengal iş dolandırıcılığı kurbanı, sınavı geçtikten yedi yıl sonra öğretmen olarak atandı | Dünya

rotimi

Member
Yeterlilik sınavını geçtikten yedi yıl sonra ve Dünya Yüksek Mahkemesinin Batı Bengal hükümeti tarafından öğretmen olarak atanmasına karar vermesinden dört ay sonra, Siliguri sakini ve eyaletteki işe alım dolandırıcılığının kurbanı olan Anamika Roy nihayet görevine kavuştu. Pozisyon randevu mektubunu Çarşamba öğleden sonra aldı.

Kadın, 2016 yetenek sınavında kendisinden daha kötü performans gösteren diğer iki kişinin hizmetleri Dünya Yüksek Mahkemesi tarafından sonlandırıldığı için işe alınabildi. (Temsili görsel)

Roy, 2016 yetenek sınavında kendisinden daha düşük puan alan iki kadının hizmetleri Dünya Yüksek Mahkemesi tarafından askıya alındığı için işe alınabildi.

“Bu hayatımın en mutlu günü. Umarım benim gibi mağdur olan diğer mağdurlar da adalete kavuşur. Roy, Batı Bengal Orta Öğretim Kurulu (WBBSE) ofisinden randevu mektubunu aldıktan sonra, yasal yollara başvurmalısınız” dedi.

Mahkeme kararı uyarınca, ikametgahına 15 km uzaklıkta bulunan Ambari Harihar Lisesi’nde siyaset bilimi dersleri verecek.

Roy, Batı Bengal Okul Hizmet Komisyonu (WBSSC) tarafından yetenek sınavındaki puanının yeterince yüksek olmadığı konusunda bilgilendirildiğinde, öğretmen olma tutkusundan vazgeçmişti. Senaryo geçen yıl büyük ölçüde değişti.

Mayıs 2022’de Dünya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Abhijit Gangopadhyay, Merkezi Soruşturma Bürosu’na (CBI), 2014 ile 2021 yılları arasında WBSSC ve WBBSE tarafından öğretim dışı personelin (Grup C ve D) ve öğretim personelinin atanmasını soruşturması talimatını verdi.

Görevlendirilenlerin 100 milyon liraya yakın rüşvet verdikleri iddia edildi. ₹5 lakh ₹Ön araştırmalar, seçim testlerinde başarısız olan bir kişiye iş bulmak için 15 lakh Rs ödenmesi gerektiğini ortaya çıkardı ve bu da İcra Müdürlüğü’nün (ED) para izine paralel bir soruşturma başlatmasına yol açtı.

Dava, Haziran 2022’de Siliguri’den başka bir kadın olan Babita Sarkar’ın, eski Eğitim Bakanı Paresh Chandra Adhikari’nin kızı Ankita Adhikari’nin 2018 Kız Lisesi’nde Indira’ya siyaset bilimi öğretmeni olarak atandığı gerekçesiyle mahkemeye taşınmasıyla yeni bir hal aldı. komşu Cooch Behar bölgesindeki bir okul, ikincisi 2016 yetenek sınavında onlardan daha kötü performans göstermesine rağmen.

Cooch Behar’ın ileri blok lideri Adhikari, kızının sınava girdiği 2016 yılında iktidardaki Trinamool Kongresi’ne (TMC) katıldı.

Sarkar mahkemede Ankita Adhikari’den daha fazla puan aldığını iddia etti ancak adı siyaset bilimi öğretmenlerinin bekleme listesindeydi.

Eyalet hükümeti duruşma sırasında mahkemeye Sarkar’ın iddiasının doğru olduğunu söyledi.

Haziran 2022’de Yargıç Gangopadhyay, Ankita Adhikari’nin hizmetinin feshedilmesini emretti ve ona 41 aydan fazla süredir aldığı maaşı geri ödemesi talimatını verdi. Eski bakan ve kızı, Hindistan Ceza Yasası ve Yolsuzluğu Önleme Yasası’nın çeşitli bölümleri uyarınca CBI tarafından tutuklandı.

Mahkeme ayrıca Sarkar’ın işe alınmasına ve hükümete tazminat ödemesine karar verdi. ₹Zamanında atama yapılmaması nedeniyle 15 lakh. Mahkeme, paranın Adhikari’nin geri ödemesi gereken maaştan gelmesi gerektiğini söyledi.

Bu yıl 16 Mayıs’ta Yargıç Gangopadhyay, WBSSC’nin mahkemeye puanının daha da yüksek olduğunu iddia ederek mahkemeye başvuran Anamika Roy’un aslında haklı olduğunu söylemesi üzerine bir yıllık kararını geri aldı ve Sarkar’ın hizmetlerini sonlandırdı.

“Mahkeme WBSSC’ye Sarkar’ın yerine Anamika Roy’u ataması yönünde talimat verdi ve Sarkar’dan bu miktarı iade etmesini istedi. ₹Roy’un avukatı Sudipta Dasgupta, tazminat olarak Rs 15 lakh aldığını söyledi.

Pazartesi günü Dasgupta mahkemede konuştu ve dört ay geçmesine rağmen müvekkilinin randevu mektubunu almadığını söyledi.

“Siliguri polisi tüm devlet daireleri için zorunlu olan polis doğrulama raporunu hazırlamak için zaman harcadığı için mektup teslim edilemedi. Raporun çıktısı Cuma akşamı ofisimize ulaştı. Bir WBBSE yetkilisi, isminin gizli kalması kaydıyla, Pazartesi günü Roy’un atanmasına ilişkin bir bildirim yayınladık” dedi.

Rüşvet dolandırıcılığı Bengal’de siyasi bir tartışmaya yol açtı.

ED, geçen yıl 23 Temmuz’da Eğitim Bakanı Partha Chatterjee ve yakın yardımcısı Arpita Mukherjee’yi tutukladı. ED, 19 Eylül 2022’de sunduğu ilk suçlama belgesinde nakit, mücevher ve gayrimenkulün değerini tespit ettiğini söyledi ₹İkiliyle ilgili 103.10 crore.

Başbakan Mamata Banerjee, Chatterjee’yi hükümetten kovdu ve tutuklanmasından birkaç gün sonra onu TMC’den de uzaklaştırdı.

TMC yasa koyucusu ve eski eyalet ilköğretim kurulu başkanı Manik Bhattacharya, geçen yıl 11 Ekim’de ED tarafından tutuklandı.

Acil Servis suçlamalarında çok sayıda eski Eğitim Bakanlığı yetkilisinin adı geçiyor.

• YAZAR HAKKINDA

Tanmay Chatterjee, otuz yılı aşkın süredir bölgesel ve ulusal politika, iç güvenlik, istihbarat, savunma ve yolsuzluk konularını ele alıyor. Ayrıca seçimler ve festivaller gibi konularda özel yayınlar planlıyor ve kurguluyor. …Ayrıntılı olarak görün