Bengal sağlık merkezlerini safran rengine boyamazsa merkezi finansman olmaz: Mamata Banerjee | Dünya

rotimi

Member
Başbakan Mamata Banerjee, Pazar günü Başbakan Narendra Modi ile görüşmesinin beklendiği Delhi’ye gitmeden önce, Merkezin tüm sağlık merkezlerinin safran sarısına boyanmasını istediği için Batı Bengal’in tıbbi programlarına fon sağlamayı durdurduğunu ve merkezin serbest bırakılmasını talep ettiğini söyledi. çeşitli sosyal yardım programları için fonlar.

Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee (dosya fotoğrafı)

“Başbakan bana 20 Aralık saat 11.00’e randevu verdi. Siz (ortada) sağlık departmanına fon sağlamayı durdurdunuz. Bütün sağlık ocaklarının safran sarısına boyanmasını istiyorlar. Bunu neden yapmalıyız? Mavi ve beyaz eyaletimizin resmi rengidir. Bunlar siyasi renkler değil” diye konuştu Banerjee Dünya havaalanında medyaya.

Facebook’ta HT Channel’daki son dakika haberleri ile güncel kalın. Şimdi Katıl

Bengal’de tüm hükümet binaları, köprüler ve hatta yol ayrımları mavi ve beyaza boyanmıştır. Özel bina sahipleri bu renkleri kullanırken emlak vergisinden kesinti alırlar.

Banerjee, Bharatiya Janata Partisi’ne (BJP) atıfta bulunarak, “Her yerde BJP’nin rengini mi kullanmak zorundayız?” diye konuştu. İnsanların ne giyeceğine ve ne yiyeceğine onlar karar verecek. Müfredatı değiştirip saçmalık katacaklar. Bütün bunlar insanların aklını karıştırmak için iyi düşünülmüş bir planın parçasıdır. Sesimizi yükseltiyoruz. Bu sorunları çözeceğiz” dedi.

Ayrıca Okuyun: ‘Parlamento güvenliği ihlali ciddi bir konudur’: Bengal Başbakanı Mamata Banerjee

Banerjee’nin iddiasına tepki gösteren Bengal BJP baş sözcüsü Samik Bhattacharya, “BJP’yi safran renginde görürse, aynı iddiayı yarın Ramakrishna Misyonu ve Bharat Sevashram Sangha’ya karşı da yapabilir.” dedi. sadece binaların rengiyle sınırlı değil. Merkez aynı zamanda katı kurallar ve kurallar da belirledi.”

Aynı zamanda Trinamool Kongresi’nin (TMC) lideri olan Banerjee, Hindistan Ulusal Kalkınma Kapsayıcı İttifakı’nın (HİNDİSTAN) muhalefet partilerinden oluşan koalisyonunun 19 Aralık’ta Delhi’deki toplantısına katılacağını söyledi.

“(Merkez) 11.00.000 (1,1 milyon) konutun onaylanmasının ardından Banglar Bari konut projesine yönelik fonları durdurdular. Bize GST payımızı vermiyorlar. Bu konuyu görüşmek üzere daha önce Sayın Başbakan’la da görüştüm. Abhishek Banerjee Delhi’de ajitasyonlar düzenledi. Eyaletin yasama meclisinde ajitasyon düzenledim” diye ekledi.

Yoksullara yönelik Pradhan Mantri Awas Yojana (PMAY) konut projesi, TMC hükümeti tarafından Banglar Bari olarak yeniden adlandırıldı ve bu durum Merkezin itirazlarına yol açtı.

TMC genel sekreteri ve Mamata’nın yeğeni Abhishek Banerjee, diğer bazı parti liderleri ve işçilerle birlikte, Mahatma Gandhi Ulusal Kırsal İstihdam Garantisi Yasası’nın (MGNREGA) ve Batı’ya konut programı fonlarının reddedilmesine karşı Ekim ayında Delhi’de iki günlük bir protesto düzenlemişti. Bengal hükümeti.

“Paranın tamamını vermiyorlar. Biz de bunun bir kısmını taşıyoruz” dedi Mamata.

Bengal CM’si ayrıca Parlamentonun güvenlik ihlali nedeniyle Merkeze saldırdı. “Güvenlik ihlali yaşandı. Birliğin İçişleri Bakanı bunu itiraf etti. Bu ciddi bir mesele. Güvenlik konularında taviz vermeyiz.

Rajya Sabha milletvekillerinin görevden uzaklaştırılmasıyla ilgili konuşan Mamata, güvenlik ihlali konusunu gündeme getirdiği için görevden uzaklaştırıldıklarını söyledi.

“Milletvekillerimiz konuyu zaten gündeme getirdi ve bu nedenle Derek O’Brien ve DMK’dan birçok milletvekili bu konuyu gündeme getirdi.” [Dravida Munnetra Kazhagam] Diğer partiler ise kapatıldı” dedi.

Komplocu olduğu iddia edilen Lalit Jha’nın ailesiyle birlikte Dünya’da yaşadığının belirlenmesine rağmen Banerjee, BJP’nin iddia ettiği gibi Bengal’in olayla hiçbir bağlantısının olmadığını söyledi.

“Bunun Bengalce bağlantısı yok. Soruşturma devam ediyor. Onlar (polis) Jharkhand’a ve diğer eyaletlere gittiler. Onların (BJP) aksine biz saçma sapan konuşmayız. Gerçeklere dayalı açıklamalar yapıyoruz” dedi.

TMC hükümeti, MGNREGA ve PMAY gibi projeler için merkezi fonların serbest bırakılmasını talep ediyor. Bunlar kötü yönetim ve yolsuzluk iddiaları nedeniyle askıya alındı.

Kuzey Bengal bölgelerine yaptığı son gezi sırasında Banerjee, Merkezi sürekli olarak eyaleti marjinalleştirmekle suçladı.

13 Aralık’ta Siliguri halkına seslendi ve şunları söyledi: “Merkez kırsal istihdam projeleri, köy yolları ve sağlık programları için finansmanı durdurdu.” Bengal hangi suçu işledi? Geri kalmış sınıflara ve azınlıklara yardım eden programlara fon payımızı vermiyorlar.”