Bengal Valisi Sorunlu Sandeshkhali'yi Ziyaret Etti; Smriti Irani Mamata'yı eleştirdi | Dünya

rotimi

Member
Batı Bengal Valisi Özgeçmiş Ananda Bose Pazartesi günü Bengal'in Kuzey 24 Parganas bölgesindeki sorunlu Sandeshkhali'yi ziyaret etti ve yerel kadınlara bazı Trinamool Kongresi (TMC) liderlerine yönelik işkence ve istismar şikayetlerinin inceleneceğine dair güvence verdi.

Kadınlar Cuma günü Batı Bengal'in Kuzey 24 Parganas bölgesinde TMC lideri Şeyh Shajahan'ı protesto etti. (ANI)

“Kadınlar durumlarını anlattılar. Eşkıyalar bir eve girip çocuğu kapıyor ve kocasının gözü önünde kadınlara saldırıyor. Burada yaşananlar bunlar. Toplumda buna izin verilemez. Hükümet tarafından kontrol edilmeyen korkunç suçlar meydana geldi. Toplumun ayıbı,” diyen vali, kendisini ayağından yakalayıp yardım isteyen bazı ev kadınlarıyla konuştuktan sonra medyaya konuştu.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

Kadınlardan birinin “Artık burada yaşayamayız” diye feryat ettiği duyuldu.

“Daha önce hiç görmediğim bazı şeyleri gördüm. Daha önce hiç duymadığım bazı şeyleri duydum. Bu karmaşık bir konu. Birçok boyutu var. Eyalet hükümeti hakkında hemen sonuca varmayacağım. Öncelikle görüşlerinizi bildirin. Buradaki kız kardeşlerimin şeref ve itibarının geri kazanılması için kesinlikle elimden geleni yapacağım” dedi Bose.

Bose'un Sandeshkhali'ye ulaşmasından saatler önce Başbakan Mamata Banerjee, hiçbir baş belasının bağışlanmayacağını söyledi.

Banerjee medyaya valinin adını vermeden “Herkes oraya gidebilir” dedi. “Şiddet uygulayanlar, kin besleyenler tutuklandı. “Bütün sorun çıkaranlar tutuklanacak” dedi ve şunu ekledi: “Batı Bengal Kadınlar Komisyonu başkanı sabah Sandeshkhali'yi ziyaret etti ve rapor verdi.”

“İddialar ortaya çıktığı anda iddiaları kabul ettik. Bugün bazı şikayetler aldım. Daha önce kimse şikayette bulunmadı” dedi Komisyon Başkanı Leena Gangopadhyay ziyareti sırasında medyaya.

Hükümet Cumartesi günü Sandeshkhali'de Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CrPC) 144. Maddesi uyarınca yasak getirdi ve ayrıca bazı Haberların sosyal medyada viral hale gelmesinin ardından internet hizmetlerini de askıya aldı.

HT Pazar günü, doğruluğu doğrulanamayan Haberlardan birinde bir kadının, birçok ev hanımının haftalarca, hatta aylarca TMC çalışanları ve yöneticilerinin evlerinde kalmaya zorlandığını söylediğinin duyulduğunu bildirdi.

Birliğin Kadın ve Çocuk Gelişiminden Sorumlu Bakanı Smriti Irani, Pazartesi öğleden sonra Delhi'de düzenlediği basın toplantısında Sandeshkhali'nin bir Habersunu izlediğini söyledi. “Bir kadın (Haberdaki) Bengalce gazeteciye, TMC çalışanlarının hangi hanelerde güzel ve genç kadınların yaşadığını kontrol ettiğini söyledi. Bu Hindu kadınların kocalarına, “Koca olabilirsiniz ama olmaya hakkınız yok” denildi. Kadınlar, her gece götürüldüklerini ve ancak TMC erkekleri tatmin olduğunda serbest bırakıldıklarını söylediler.

“Bunlar yardım ve koruma için haykıran Sandeshkhali'nin kadınları. Biz vatandaşlar olarak sessiz seyirci olabilir miyiz?” diye ekledi İrani.

Hindistan Komünist Partisi (Marksist) (CPI(M)) eski yerel milletvekili Nirapada Sardar'ın isyanları kışkırtma suçlamasıyla Pazar günü tutuklanmasına karşı 12 saatlik bir protesto çağrısında bulunurken Sandeshkhali sokakları ıssız görünüyordu. 7 Şubat'tan beri devam eden şiddet.

“Hakkımdaki tüm iddialar uydurmadır. BJP ve TMC, Lok Sabha seçimleri öncesinde ilgi kazanmak için yerel kadınlara bunları söyletiyor” dedi Sardar, gözaltından serbest bırakılmasının ardından medyaya. “Partinin kararını kabul ediyorum. Parti doğru olduğunu düşündüğü şeyi yaptı. İhracı sorulduğunda “Partime sadık kalıyorum” dedi.

Çoğu Planlanmış Kast ve Planlanmış Kabile topluluklarına mensup olan yerel kadınlar, geçen haftadan bu yana bölgedeki kilit TMC liderleri olan panchayat zilla topluluğu üyeleri Shiba Prasad Hazra ve Uttam Sardar'a karşı gösteriler düzenliyor.

Her ikisinin de, 5 Ocak'ta evine yapılan baskın sırasında İcra Müdürlüğü (ED) yetkililerine yönelik saldırıyla ilgili suçlamalarla karşı karşıya olan TMC Sandeshkhali birim lideri Şeyh Shahjahan'ın yakın arkadaşları olduğu biliniyor. ₹2.000 Crore Kamu Dağıtım Sistemi (PDS) Dolandırıcılığı.

Polis, TMC'nin onu altı yıllığına sınır dışı etmesinden kısa bir süre sonra Cumartesi günü Uttam Sardar'ı tutukladı. Şiddeti teşvik etmekle suçlanan şahıs, bölge mahkemesi tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yerel BJP lideri Bikash Sinha da cumartesi günü şiddeti kışkırtmaktan tutuklandı. Ancak yerel halkın tutuklanmasını istemesine rağmen Hazra'nın izi bulunamadı.

Pazartesi günü bir bölge mahkemesi, Shahjahan'ın 5 Ocak'ta üç acil servis yetkilisinin yaralanmasına neden olan saldırıdan bu yana üç acil servis çağrısını kaçırmasının ardından yaptığı kefalet talebini reddetti.

Bengal Başbakanı'nı azarlayan Irani, “Mamata Banerjee'nin cevap vermesi gerekiyor. Şeyh Shahjahan nerede?” dedi.

Akşam eyalet polisi, taciz ve cinsel saldırı iddialarını araştırmak üzere DIG rütbeli bir memurun liderliğinde 10 kişilik bir ekip kurdu.

“Ekip Salı gününden itibaren farklı yerleri ziyaret edecek. Köylülerin bu yetkililerle görüşerek şikayetlerini iletmeleri gerekiyor. Şu ana kadar bir taciz şikayeti aldık. İsminin açıklanmaması kaydıyla bir yetkili, “Şu ana kadar meydana gelen olaylarla ilgili ortak bir tutum yok” dedi.

Köylülerin Hazra, Sardar ve Shahjahan'a karşı adam kayırma ve yolsuzluk iddialarını dile getirmeleri üzerine 7 Şubat gecesi yerel halk ile TMC çalışanları arasında çatışmalar çıktı. Daha sonra bazı kadınlar medyaya, TMC çalışanlarının gece yarısı “parti toplantısına” çağrıldıktan sonra kendilerine “kötü davranışlarda bulunduğunu” iddia etti.

Bu arada, Parlamentodaki Muhalefet Lideri Suvendu Adhikari'nin de aralarında bulunduğu altı Bharatiya Janata Partisi (BJP) milletvekili, resmi işlemler sırasında yüksek sesle protesto etmeleri ve Meclise girmeleri nedeniyle Meclis Başkanı Biman Banerjee tarafından devam eden Bütçe oturumundan uzaklaştırıldı. Sandeshkhali kadınlarıyla dayanışmayı ifade eden mesajların yer aldığı tişörtler.

Saatler sonra Adhikari ve milletvekilleri, Sandeshkhali'ye yaklaşık 60 km uzaklıktaki Basanti Otoyolu üzerinde bir otobüsle bölgeyi ziyaret etmeye çalışırken polis tarafından durduruldu.

“Mamata Banerjee korkuyor. Adhikari, BJP, hükümeti çökene ve bu kadınlar adalete kavuşana kadar dinlenmeyecek” dedi.