Bengalli aile, büyücülük iddiaları nedeniyle dışlandıktan üç yıl sonra eve dönüyor | Dünya

rotimi

Member
Çarşamba günü Batı Bengal’in Birbhum bölgesindeki Munikundu köyü, büyücülük iddiaları nedeniyle dışlanıp evlerinden sürülen bir kabile ailesinin üç yıl sonra geri dönüşüne tanık oldu.

On iki kişilik aile, dışlanıp evlerinden sürüldüklerinden beri yiyecek ve barınak bulmak için köy köy dolaşıyordu. (HT dosya fotoğrafı)

50 yaşındaki Jyethu Hansda ve 45 yaşındaki eşi Jasomoti, çocukları ve torunlarıyla birlikte hükümet yetkilileri ve polisin dikkatli gözetimi altında evlerine girdiler.

12 üyeli Santhal ailesi, Jasomoti’nin cadı olarak damgalandığı Ağustos 2020’de kabilenin köylüleri tarafından zulüm gördü. O zamandan beri yiyecek ve barınak bulmak için bir köyden diğerine dolaşıyorlar.

Aile, 24 Nisan’dan bu yana kalabalık Bolpur kasabası Birbhum’un kalbinde, idare tarafından sağlanan bir belediye evinde yaşıyordu.

3 Mayıs’ta HT, Jyethu’nun dört küçük torununun – iki kız ve iki erkek – ailenin dışlanıp evlerinden atılmasından bu yana okulu görmediğini bildirdi.

Jyethu’nun en küçük oğlu 24 yaşındaki Sumiram Hansda, yaşlılar arasında okula giden ancak yedinci sınıftan sonra okulu bırakan tek büyük kişi. Hansdaların kendilerine ait toprakları olmadığı için geçimlerini sağlamak için ücretli işçi olarak çalışıyorlar.

Ağustos 2020’de Munikundu sakinleri Jasomati’yi putlara taptığı için büyücülük yapmakla suçladı. HT’nin Mayıs ayında Hansda’lar ve bölge yetkilileriyle konuştuktan sonra bildirdiğine göre, bir cadı doktorunun katıldığı bir Kanguru mahkemesi, bir köylünün ve bazı çiftlik hayvanlarının ölümlerinden onun sorumlu olduğunu iddia etti.

“Yönetim bize yardım etmeseydi evimize dönemezdik. Şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadık. Jyethu ve Jasomoti’nin ilk oğlu 37 yaşındaki Uday Hansda Cuma günü şöyle konuştu: “Elimizi taşın altına koyduk.

Uday, Bolpur’un alt bölüm memuru (SDO) Ayan Nath’in Santal ailesinin eve dönmesine yardım etmede kilit bir rol oynadığını söyledi.

“Hassas bir konu olduğu için idare köylülere herhangi bir baskı uygulamadı. Daha doğrusu onlarla bir dizi toplantı yaptık. Yerel panchayat samiti başkanı da aktif bir rol oynadı. Uzlaşma görüşmeleri sırasında bu köyden başka bir kabile ailesinin geçmişte damgalandığını ve bunda Uday Hansda’nın rol oynadığını öğrendik. Bu aile Bolpur kasabasında bir ev satın aldı ve yerleşti,” dedi Nath.

“Son toplantıda bilinçli olarak net bir tavır sergiledim ve hükümetin Hansdaların sonsuza kadar böyle yaşamasına izin veremeyeceğini söyledim. İşimiz burada bitmiyor. Köyü yakından izliyorum. Üçü kabile topluluğundan olmak üzere dört polis, yerel halka göz kulak olmak için oraya görevlendirildi,” diye ekledi Nath.

Başka bir aileyi damgalamanın hata olduğunu kabul eden Uday, “Bizi köyden çıkaranlar hakkında polise yaptığımız şikayeti geri çekme konusunda anlaştık” dedi. bir sonraki duruşma. Barış içinde yaşamak istiyoruz” dedi.

“Polis burada kamp kurdu. Köylüler muhtemelen korkudan bize henüz bir şey söylemediler. Polis memurlarının ayrılmasının ardından durumun barışçıl kalmasını umuyoruz” diye ekledi.

Hansdas için rehabilitasyon süreci sorunsuz ilerlemiyor.

“Döndükten birkaç saat sonra hükümet elektrik bağlantılarını yeniden sağladı ve bugün su borularını kontrol etmek için tesisatçılar gönderildi. Umarız bir iki gün içinde su temini sağlanır. Ev üç yıl boyunca doğaya maruz kaldı. Sazdan çatı hasar gördü. Şu anda hepimiz bir odada uyuyoruz. Evin tamire ihtiyacı var” dedi Sumiram Hansda.

Bengal’de birçok kabile grubu, Hinduizm’den belirgin şekilde farklı olan Sarna’nın anayasada ayrı bir din olarak tanınmasını talep etti. Bu konuyla ilgili zaten büyük bir heyecan vardı.

Sarna’nın takipçileri putlara tapmak yerine doğaya tapıyorlar. 2020 yılında Jharkhand Meclisi özel bir karar aldı ve bunu kabile nüfusu için ayrı bir dini kod talep ederek Merkeze gönderdi.

Bengal’deki Planlanmış Kabile (ST) nüfusu 2011 nüfus sayımında 5,29 milyondu ve toplam nüfusun yaklaşık% 5,8’ini oluşturuyordu.

Kabile nüfusunun çoğu Batı Midnapore, Purulia, Bankura, Jhargram ve Birbhum bölgelerinde yaşıyor.

“Heyecan verici bir haber! Hindustan Times artık WhatsApp kanallarında
Bağlantıya tıklayarak bugün abone olun ve en son haberlerden haberdar olun! Buraya tıklayın!

• YAZAR HAKKINDA

Tanmay Chatterjee, otuz yılı aşkın süredir bölgesel ve ulusal politika, iç güvenlik, istihbarat, savunma ve yolsuzluk konularını ele alıyor. Ayrıca seçimler ve festivaller gibi konularda özel yayınlar planlıyor ve kurguluyor. …Ayrıntılı olarak görün