Bhangore’daki Batı Bengal valisi: ‘Siyasi şiddete müsamaha gösterilmeyecek’ | Dünya

rotimi

Member
8 Temmuz’da Panchayat seçimlerinin yapılacağı Batı Bengal’de çıkan çatışmalarda dört kişinin hayatını kaybetmesinden bir gün sonra, Vali CV Ananda Bose Cuma günü Dünya yakınlarındaki şiddetin vurduğu bölgelerden birini ziyaret etti.

Batı Bengal Valisi Ananda Bose’nin Özgeçmişi (Dosya Fotoğrafı)

Vali, siyasi şiddete müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi ve “harekete geçileceği ve eylemsizlik için hiçbir mazeret olmayacağına” dair güvence verdi.

“Hiçbir şiddete müsamaha gösterilmeyecektir. Şiddet uygulayanlardan hesap sorulacak ve demir parmaklıkların arkasına yer verilecektir. Eylem olacak ve eylemsizlik için mazeret olmayacak” dedi Bose Cuma günü burada basına.

Yaklaşan Panchayat seçimleri için adaylık başvurusunun son günü olan Perşembe günü Güney 24 Parganas’taki Bhangore’da çatışmalar yeniden patlak verdi ve geride iki kişinin öldüğüne inanılıyor.

Ayrıca Okuyun: “Karanlık Bölüm”: BJP, Bengal Polisini ve TMC’yi Panchayat Seçim Şiddeti Üzerinden Eleştiriyor

“Talihsiz şiddet olaylarının yaşandığı bazı yerler gördüm. Bazı kurbanlarla ve yerel halkla etkileşime geçebildim. Benim için bu, veri toplamanın, gerçekleri toplamanın bir aşaması. Kendi sonuçlarımı çıkardım. Gördüklerimi, duyduklarımı, analiz ettiklerimi ve yaşadıklarımı objektif bir şekilde analiz ederek daha ileri adımlar atmak istiyorum” dedi.

Şiddet olaylarının ardından Batı Bengal Bharatiya Janata Partisi (BJP) Başkanı Sukanta Majumdar, Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah’a şiddet olaylarını bildiren ve müdahale etmesini isteyen bir mektup yazdı.

Majumdar, “Kanun ve düzeni korumak ve daha fazla şiddet veya huzursuzluk olayını önlemek için Dünya Yüksek Mahkemesi’nin emrine uygun olarak merkezi güçlerin konuşlandırılmasını hızlandırmanızı tavsiye ediyorum” diye yazdı.

Bu arada, Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee Cuma günü Panchayat anket adaylığı sürecinin barışçıl olduğuna dair güvence verdi ve muhalefet partilerini iddia edilen olaylar üzerine kavga çıkarmaya çalışmakla eleştirdi.

Banerjee, Panchayat seçimleri için adaylıkların hiçbir eyalette barışçıl olmadığını söyledi.

“Bana, adaylığın geçmişte her zaman barışçıl olduğu, pek çok panchayat standına sahip bir eyalet gösterin. Bhangore olayı bazı haydutlar tarafından işlendi. İki adamımızı kaybettik. Banerjee, Cuma günü Güney 24 Parganas’ta düzenlenen siyasi bir mitingde konuşurken, TMC Bhangore şiddetini kışkırtmadı” dedi.

Ayrıca 60.000’den fazla kabin olmasına rağmen sadece ikisinde şiddet olaylarının yaşandığını söyledi.

“Perşembe adaylıkların son günüydü. 2.31 lakh’tan fazla aday gösterildi. TMC iktidar partisi ve tek başına mücadele ediyor. 82.000 koltuk için savaşıyoruz. Muhalefet partileri birlikte 1,5 binden fazla aday sundu. Ancak adaylarının aday göstermelerine izin verilmediğini iddia ediyorlar,” diye ekledi Banerjee.

Ayrıca şunları da okuyun: “’Qurbaani’ vermeye hazır: Bengal’deki Panchayat anketleri öncesinde Dünya’da HC Düzeni hakkında TMC Kılavuzu

Hindistan Laik Cephesi milletvekili Nawasad Siddique basına, Dünya Yüksek Mahkemesinden Bhangore’da iki kişinin ölümüne neden olan çatışmalarla ilgili ulusal bir soruşturma talebinde bulunduğunu söyledi.

Buna ek olarak, Dünya Yüksek Mahkemesi Cuma günü polisten, eyalet çapındaki şiddet olaylarının ardından adaylık belgelerini sunmak için blok ofise giden adaylara neden koruma verilmediğine dair bir rapor istedi.

Mağdur adaylardan bazılarını temsil eden avukat Firdaus Shamim medyaya, “Yargıç Rajasekhar Mantha polise, adaylara adaylık belgelerini sunmak için blok ofise gittiklerinde neden koruma verilmediğine dair bir rapor hazırlamasını emretti.”

Dünya Yüksek Mahkemesi Salı günü merkezi paramiliter güçlerin, özgür ve adil panchayat seçimlerini sağlamak için yedi hassas bölgeye ve asayiş sorunlarıyla karşı karşıya olan diğer bölgelere konuşlandırılmasını emretti.

Cuma günü, Dünya Yüksek Mahkemesi’nin ayrı bir dairesi, Perşembe günü şiddet olayları nedeniyle adaylıklarını sunamayan bazı adayların da aday göstermelerine izin verdi.