Dünya Bankası hükümeti, maaşları reddedilen 2,1 milyon NREGS işçisine katkı payı ödüyor. Merkez: Mamata | Dünya

rotimi

Member
Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee Cumartesi günü yaptığı açıklamada, hükümetinin 100 günlük çalışma programı merkezi kapsamında herhangi bir ücret almayan 2,1 milyon Mahatma Gandhi Ulusal Kırsal İstihdam Garanti Programı (MGNREGS) işçisinin aidatlarını Şubat ayına kadar ödeyeceğini duyurdu21.

Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee, TMC'nin merkezi fonların serbest bırakılması talebiyle Dünya'nın merkezindeki 48 saatlik gösterisi sırasında. (ANI)

Yakın zamanda Kongre ile ittifak yapmayı reddeden Trinamool Kongresi (TMC) lideri, yaklaşan Lok Sabha seçimlerinde “her şeyi yapacağını ve hepsini kazanacağını” söyledi ve Bharatiya Janata Partisi (BJP) dışındaki tüm partilere çağrıda bulundu. öne çık.

2024 Bütçesinin tam kapsamı yalnızca HT'de bulunabilir. Şimdi keşfedin!

“Eyalet hükümeti, 21 Şubat'a kadar Merkez tarafından maaşları reddedilen 2,1 milyon MGNREGS çalışanının banka hesaplarına doğrudan fon aktaracak. Bu benim ilk adımım,” dedi Banerjee Dünya'da.

Cuma günü TMC başkanı, Dünya'nın merkezinde, MGNREGS de dahil olmak üzere çeşitli programlar kapsamında merkezi fonların serbest bırakılmasını talep eden 48 saatlik bir gösteri başlattı. Gösteri alanındaki toplantıda bir konuşma yaptı.

“Bu benim ilk adımım. Evlerini inşa etmek için merkezi finansman alamayan 1,1 milyon insan var. Bugün bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmayacağım. Zamanı gelince duyuru yapacağım” diye konuştu.

Aralık 2023'te, Birlik Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Devlet Bakanı Sadhvi Niranjan Jyoti, Lok Sabha'ya, MGNREGS kapsamında Batı Bengal'e sağlanan fonların, 2005 MGNREG Yasası'nın 27. Maddesi hükümleri uyarınca uyumsuzluk nedeniyle 9 Mart 2022'den beri durdurulduğunu bildirdi. Merkezin talimatlarına göre.

“Merkez en az 156 kez inceleme ve açıklama yapmak üzere ekip göndermişti, Merkezin çağrısıyla yapılan toplantılara yetkililerimiz katıldı ve ben de 3 kez Başbakan ile bizzat görüştüm. Ancak hala herhangi bir fon serbest bırakılmadı” dedi Banerjee.

Banerjee, Mart 2023'te Dünya'da aynı konuyla ilgili 30 saatlik bir gösteri düzenledi. Geçen yılın ekim ayında partinin ulusal genel sekreteri Abhishek Banerjee, TMC milletvekilleriyle birlikte Delhi'de bir gösteri düzenledi. Daha sonra Kasım 2023'te TMC başkanı eyalet yasama meclisi binasında bir gösteri düzenledi.

Bu arada Batı Bengal Valisi CV Ananda Bose, merkezi fonların serbest bırakılması konusunu görüşmek üzere Cuma günü Delhi'de Birlik İçişleri Bakanı Amit Shah ile bir araya geldi.

“Bu, son birkaç gün içinde (Delhi'ye) ikinci ziyaretim. Temel fikir eyalet nüfusunun refahı için fon toplanıp toplanamayacağını görmekti. Tartışmalar yapıldı. Sonuç olumlu. Bose Dünya'da gazetecilere verdiği demeçte, “Başbakan, halkın refahı için yapılabilecek her şeyin derhal yapılması konusunda kararlıdır.” dedi.

Lok Sabha'da yayınlanan Ağustos 2023 tarihi, Merkezin yayına girdiğini gösteriyor ₹2020-21'de Batı Bengal için 11.454 crore ve ₹MGNREGS kapsamında 2021-22'de 7.507 crore.

“2005 tarihli MGNREG Yasası hükümleri uyarınca, planın uygulanmasında şeffaflığı ve hesap verebilirliği sağlamak eyalet hükümetinin sorumluluğundadır. Ayrıca Kanun hükümleri uyarınca Birlik hükümeti, eyalet hükümetinin sorumluluklarını tam olarak yerine getirmemesi durumunda uygun yönergeler yayınlama ve fonların serbest bırakılmasını durdurma hakkına sahiptir.” Jyoti, Ağustos 2023'te Lok Sabha'ya söyledi.

Cumartesi günü Swaraj Abhiyan lideri Yogendra Yadav protesto alanında Banerjee'ye katıldı.

“Her şeyi vermek ve her şeyi kazanmak istiyorum. Bir maç olacaktı, o oyunu oynamalıyız ve onu da kazanmalıyız. Eğer tüm (BJP olmayan) devletler, bölgesel ve ulusal partiler ve tüm cephe örgütleri bu şekilde hareket ederse BJP devrilebilir. Eğer BJP sonsuza kadar iktidarda kalacağını düşünüyorsa, onlara kimsenin sonsuza kadar kalmayacağını söyleyeceğim.”

Banerjee'nin açıklamasının ardından BJP, bunun Lok Sabha seçimleri öncesinde halka rüşvet vermekle eşdeğer olduğunu söyleyerek TMC'ye yönelik saldırısını yoğunlaştırdı.

“Lok Sabha seçiminde yenilginin kesin olduğunu biliyor ve çaresizce halkın desteğini kazanmaya çalışıyor. Bu seçim öncesi rüşvet anlamına gelir. Ancak her vatandaş, aile bireylerinin TMC hükümeti tarafından nasıl aldatıldığını biliyor. Devlette iş yok, sanayileşme yok. Sadece yolsuzluk ve dolandırıcılık. Kaçamaz,” dedi BJP milletvekili Suvendu Adhikari medya mensuplarına.