Dünya Koleji ‘yalnızca kolonyal İngilizce ortamı’ kabul politikası için özür diler | Dünya

rotimi

Member
Batı Bengal, Kolkata’daki önde gelen bir kolej, İngilizce konuşulmayan orta okullardan öğrencileri kabul etmeyi reddettiği için eleştirilerin ardından Çarşamba günü özür diledi. Dünya Üniversitesi’ne bağlı Loreto Koleji, sosyal medyada tepkiyle karşılaştıktan sonra ayrımcı kabul politikasını geri çekmek zorunda kaldı.

Dünya’daki Loreto Koleji. (üniversite web sitesi)

Cumartesi günü Batı Bengal’de lisans kurslarına kabul başladı ve Katolik kurumu, Bengalce ve Hintçe konuşulan okullardan başvuranların hoş karşılanmadığını internette yayınladı. 2023-24 lisans dersi için seçilen öğrenci listesinin yanı sıra, kurumdaki tüm talimatlar, sınavlar ve kitaplar İngilizce olduğu için ilkokul adaylarının kabul için değerlendirilmediğine dair bir not belirtildi.

1912’de Dünya’nın güneyindeki Park Caddesi yakınında kurulan kolejin yönergeleri şunlardı: “Loreto Koleji’ndeki tüm dersler İngilizce olarak verilmektedir. Bu nedenle bir öğrencinin dersleri anlaması ve takip etmesi için İngilizce’ye hakim olması çok önemlidir. Öğrenci de öyle olmalı.” Yazılı çalışmasında/Viva Voce’da başarılı olabilmesi için kendini İngilizce olarak özgürce ifade edebiliyor. Bu, Hintçe ve Bengalce dışındaki tüm dersler için geçerlidir. Sınavlar sadece İngilizce olarak cevaplanmalıdır. Tanınmış Açık Raf Kitaplığımızda Yerel Bengalce ve Hintçe dışındaki tüm konular için yalnızca İngilizce referanslar/ders kitapları ve dergiler bulunur. Loreto College’da eğitim dili YALNIZCA İngilizce’dir.”

Bununla birlikte, öğrencilerin yerel ortaokullara gitmesini yasaklayan açıklamalar, eleştirmenlerin bunu “sömürge akşamdan kalma” olarak etiketlemesine neden oldu. Orijinal notta şöyle deniyordu: “Geçmiş deneyimlerden yola çıkarak, yerel orta okullardan gelen adayların eğitim dilinin iki dilli olduğu kurumlarda okumayı seçmelerini şiddetle tavsiye ediyoruz. Sınıf XII’deki eğitim dili ulusal dil olan öğrenciler kabul edilmedi.”

Tartışmalı politika, Dünya Üniversitesi’nden rektöründen bir açıklama isteyen bir nota yol açtıktan sonra, kolej “değerlerini yansıtmayan” kabul mektubu için “Bengal Halkına” koşulsuz bir özür sundu.

“Loreto Koleji, Bengal’de 100 yılı aşkın bir süredir zengin bir hizmet ve kapsamlı eğitim mirasına sahiptir. Mevcut uygunluk politikası beyanı, değer verdiğimiz değerleri yansıtmamaktadır. Bizim tarafımızdan kasıtsız bir hatadır. [We] Bengal halkından kayıtsız şartsız özür dileyin ve söz konusu onay bildirimini derhal yürürlükten kaldırın. Kadın Koleji Salı günü yaptığı açıklamada, “Her zaman yaptığımız gibi tüm Bengal’e hizmet etmeyi taahhüt ediyoruz” dedi.

CU’nun Loreto Koleji rektörü Christine Coutinho’yu bir tartışma için davet etmesinden sonra yayınlanan bir bildiride kurum, politikanın yerel kökenli öğrencilerin karşılaştığı dile özgü engelleri ortadan kaldırmak için uygulandığını söyledi. Kolej, ayrımcılık yapma niyeti olmadığını yineledi ve öğrencilerin duygularını incittiği için özür diledi.

“Öğretmenler, eğitim dilinin İngilizce olmadığı okullarda öğrencilerin dersleri takip etmekte zorlandıklarını gözlemlemişlerdir. Bu nedenle öğrencilerin atmosferden rahatsızlık duymamaları için uygulamalı bir değerlendirme yapıldı” denildi.

• YAZAR HAKKINDA

Hindustan Times’ta multimedya muhabiri. Hint, dünya, iş ve teknoloji haberlerini, cinsiyet ve kültüre dayanan insani ilgi hikayelerine keskin bir gözle kapsar. …ayrıntılı olarak görün