Dünya Yüksek Mahkemesi, 32.000 Öğretmenin Atamasının İptali Kararını Onadı | Dünya

rotimi

Member
Dünya Yüksek Mahkemesi Cuma günü, geçen hafta Batı Bengal’deki yaklaşık 32.000 ilkokul öğretmeninin atamalarını normları ihlal ettiği gerekçesiyle geçersiz kılan tek bir mahkeme kararını bozdu.

Dünya Yüksek Mahkemesi, Batı Bengal İlköğretim Kurulu’na öğretmen alımını üç ay içinde tamamlamasını emretti (dosya fotoğrafı).

Bir Yüksek Mahkeme avukatına göre, odadaki bir yargıç, Yargıçlar Subrata Talukdar ve Yargıç Supratim Bhattacharya, “Eylül 2023’ün sonuna kadar veya daha sonraki emirlere kadar, hangisi daha önceyse, iş akdinin feshi geçici olarak durdurulacak” dedi.

12 Mayıs’ta Yargıç Abhijit Gangopadhyay, 2016 yılında normları ihlal ettiği iddia edilen 36.000 ilkokul öğretmeninin atamasını iptal etti. Mahkeme daha sonra rakamı 2016’da işe alınan toplam 42.500 ilkokul öğretmeninden 32.000 olarak düzeltti. Yargıç Gangopadhyay, hükümetin yenilerini işe almasına izin vermek için öğretmenlerin bir yardımcı öğretmenin maaşında indirimle dört ay çalışmasına izin verdi.

Yüksek Mahkeme Bölüm Bankası Cuma günkü emrinde, Batı Bengal İlköğretim Kurulu’nun öğretmen işe alım sürecini bankanın talimatlarına göre yürütmek için adımlar atacağını söyledi, ancak bu sürecin üç ay içinde tamamlanması gerektiğini vurguladı. Ağustos 2023.