ED, TMC Gençlik Birimi Şefi Saayoni Ghosh’u Okulların İşe Alımı Davasında Aradı | Dünya

rotimi

Member
KOLKATA: Konuya aşina olan kişilerin söylediğine göre, İcra Müdürlüğü (ED), Trinamool Kongresi (TMC) gençlik kolu başkanı Saayoni Ghosh’u okula işe alım davasında sorgulanmak üzere 30 Haziran’da Dünya ofisine çağırdı.

Saayoni Ghosh, Haziran 2021’de TMC gençlik kanadı eyalet başkanı olarak TMC ulusal genel sekreteri Abhishek Banerjee’nin yerini aldı (Twitter/sayani06)

Siyasi geçmişi olmayan Bengalli bir aktris olan Ghosh, Haziran 2021’de TMC Ulusal Genel Sekreteri Abhishek Banerjee’yi Gençlik Departmanı Devlet Başkanı olarak başardı.

“Şu anda gözaltında olan eski bir GMC çocuk birimi liderinin sorgusu sırasında adınız birkaç kez geçti. Adının açıklanmasını istemeyen bir acil servis yetkilisi, “Ghosh’tan emlak belgeleri ve banka kayıtlarıyla birlikte son 10 yıla ait gelir vergisi beyannamelerini getirmesi istendi” dedi.

PTI haber ajansı, Ghosh’tan 30 Haziran günü saat 11:00’de şehir ofislerinde ED yetkililerinin huzuruna çıkmasının istendiğini söyledi.

Yorum için Saayoni Ghosh’a ulaşılamadı.

20 Mayıs’ta Merkezi Soruşturma Bürosu (CBI), Abhishek Banerjee’yi işe alım davasıyla bağlantılı olarak yaklaşık on saat boyunca sorguladı. Banerjee, 21 Ocak’ta ED tarafından tutuklanan eski bir TMC genel sekreteri olan Kuntal Ghosh tarafından adından söz edildikten sonra sorguya çekildi. Ghosh, tutuklanmasından iki ay sonra TMC’den atıldı.

30 Mayıs’ta ED, Banerjee’nin bir çalışanı olduğunu iddia eden baş şüpheli Sujaykrishna Bhadra’yı tutukladı.

Bhadra’nın suç gelirlerini aklamak için üç şirket tarafından büyük nakit işlemlerine karıştığından şüpheleniliyor. Bhadra 23 Mart’ta gazetecilere Abhishek Banerjee’nin “patronum” olduğunu söyledi. “Kimsenin ona dokunmasına izin verilmediği için yetkililer başka insanları hedef alıyor. Yardımcı olmayacak.”

Bhadra, CBI’nin kendisini kömür kaçakçılığı davasında da sorguladığını sözlerine ekledi.

TMC Rajya Sabha üyesi Santanu Sen, ED’nin hamlesini Temmuz’daki panchayat seçimlerine bağladı. “Federal yetkililer, Bharatiya Janata Partisi’nin siyasi kan davasını sürdürüyor. Senatör, 8 Temmuz’da Panchayat seçimleri yapılırken kilit GMC liderleri birer birer toplanacak” dedi.

Bengal Parlamentosu’ndaki muhalefet lideri BJP’den Suvendu Adhikari, “Neden Ghosh’u mahkemeye celp edip onun yerine onu tutuklamadınız?” dedi.

Bengal Kongresi Başkanı Adhir Ranjan Chowdhury, “TMC’de yalnızca yozlaşmışların yükselebileceği yaygın bir bilgidir” dedi.

Mayıs 2022’de Dünya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Abhijit Gangopadhyay, CBI’ye, 2014 ile 2021 arasında Batı Bengal Okul Hizmet Komisyonu ve Batı Bengal Orta Öğretim Kurulu tarafından öğretim dışı personel (Grup C ve D) ve öğretim kadrosu atamalarını tahsis etmesini emretti. Ölçek . Atananların sırayla rüşvet verdiği söyleniyor. ₹Seçim testlerinde başarısız olduktan sonra iş bulmak için 5-15 lakh.

GMC liderlerinin karıştığı iddiası, ED’nin Temmuz 2022’de Eğitim Bakanı Partha Chatterjee ve danışmanı Arpita Mukherjee’yi tutukladığında gün ışığına çıktı. Başbakan Mamata Banerjee daha sonra Chatterjee’yi kabinesinden kovdu ve onu TMC’den uzaklaştırdı.

Murshidabad bölgesindeki Burwan’dan GMC milletvekili Jiban Krishna Saha, 17 Nisan’da CBI tarafından tutuklandı.

Nadia Bölgesindeki Palashipara’dan yasa koyucu ve İlköğretim Kurulu eski Başkanı Manik Bhattacharya, geçen yıl Ekim ayında ED tarafından tutuklandı.