Eski Dünya HC yargıcı Abhijit Gangopadhyay, TMC'nin 2026'ya kadar var olmayacağını söylüyor | Dünya

rotimi

Member
Dünya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Abhijit Gangopadhyay Salı günü öğleden sonra yaptığı açıklamada, Trinamool Kongresi'nin yolsuzlukla eşanlamlı olduğunu ve 2026 eyalet seçimlerine kadar devam etmeyeceğini söyledi. Yargıdan istifa etmesinden hemen sonra Mart ayında istifa edeceğini ve geçici olarak Bharatiya Janata'ya katılacağını duyurdu. Parti (BJP) 7.

Abhijit Gangopadhyay. (Hindustan Times)

“BJP'ye katılıyorum çünkü tek ulusal parti o. Başbakan Modi iyi bir adam. Çok çalışıyor. Eski yargıç, Yüksek Mahkeme binasında düzenlediği basın toplantısında, ülkesi için bir şeyler yapmaya çalışıyor” dedi.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

“BJP onu memnuniyetle karşılayacaktır. Partinin devlet sözcüsü Samik Bhattacharya, “BJP'nin Bengal'de yolsuzlukla mücadele edilebilecek tek platform olduğunu kanıtladı” derken diğer üst düzey liderlerin çoğu sessiz kaldı.

Gangopadhyay istifasını Salı sabahı doğrudan Hindistan Cumhurbaşkanına sundu. Anayasanın 217(1)(a) maddesi uyarınca derhal yürürlüğe girmiştir.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Bu durumda bir soğuma süresi yok” dedi.

Kıdemli avukatlar, Dünya Yüksek Mahkemesi'ndeki birçok yargıcın bağımsızlıktan bu yana emekli olmadan önce istifa etmiş olmasına rağmen hiçbirinin siyasete bu şekilde girmediğini söyledi.

TMC liderlerinin kişisel saldırılarının kendisini siyasetten ayrılıp siyasete katılmaya yönelttiğini savunan Gangopadhyay, “Katılıp katılmama konusunda karar vermek için çok az zamanım oldu. Son yedi gün içinde BJP'ye ulaştım ve BJP de bana ulaştı. Bu yüzden bu süre zarfında izinliydim. Kimse beni suçlamasın diye yargılamayı bıraktım.”

Planlarını Pazar günü BJP'nin ismini vermeden açıklayan Gangopadhyay, Birlik Bakanı Amit Shah'ın etkileşimde bulunduğu BJP liderleri arasında olup olmadığı konusunda yorum yapmayı reddetti.

Gangopadhyay'ın açıklaması, TMC liderlerinin, bir hafta izinli olup olmadığına bakılmaksızın, onun kabulünün, görevdeki bir hakimin BJP ile olan ilişkisinin kanıtı olduğunu iddia etmelerine yol açtı; bu, 2021'den bu yana verdiği art arda emirlerin ardından ısrar ettikleri bir şeydi. İktidar partisinin birçok liderinin tutuklandığı şüpheli yolsuzluk davalarında ortaya çıktı.

“'BJP'ye başvurdum, BJP de bana ulaştı' açıklaması son derece ilginç bir nokta. Satır aralarını okumak lazım. Davaları dinlerken BJP ile temas halinde olduğunu iddia etti. TMC ulusal genel sekreteri Abhishek Banerjee siyasi bir etkinlikte “Sıradan insanların kendi sonuçlarını çıkarmasına izin verin” dedi.

Banerjee, “Muhtemelen bir dil sürçmesiydi ama gerçeği ortaya çıkardı” diye espri yaptı.

BJP'nin ulusal seçim komitesinin kendisini yaklaşan Lok Sabha seçimlerinde sahaya çıkarıp çıkarmayacağına karar vereceğini belirten Gangopadhyay, silahlarını TMC'ye doğrulttu. Parti kurucusu ve başbakanı Mamata Banerjee'yi “başka bir siyasi kişilikten başka bir şey değil” ve adını bir kez bile anmadığı yeğeni Abhishek Banerjee'yi ise “teneke asker” olarak nitelendirdi.

“Neden onun adını almalıyım? Onun adı günlük dilde kullanılan bir kelimedir” dedi Gangopadhyay.

BJP liderleri de Abhishek'in adını almıyor ve ondan genellikle 'Bhaipo' (Bengal dilinde yeğen) olarak bahsediyor.

“Teneke Askerin eşkıya ordusunun nasıl yenileceğini göstereceğim. Gangopadhyay, Abhishek Banerjee'nin Lok Sabha seçim bölgesine atıfta bulunarak, Diamond Harbor'da milyonlarca oyla yenilebilir” dedi.

“Tüm BJP liderleri gibi eski yargıcın da benim adımı almadığını görmek ilginçti. TMC Milletvekili, “Burası demokratik bir ülke ve herkes her yerde, her seçimde oy kullanabilir” dedi.

“TMC içeriden çöküyor. Eski yargıç, Sol Cephe'nin 2011'de sona eren 34 yıllık rejiminin son yıllarına atıfta bulunarak, “Zaten 2009'daki CPI(M) seviyesine ulaştı” dedi.

Merkezi Soruşturma Bürosu (CBI) ve Uygulama Müdürlüğü (ED) gibi federal kurumlara dolaylı olarak atıfta bulunarak, “Bir veya iki tutuklama daha olursa TMC ortadan kaldırılacak” dedi. Hakim olarak görev yaptığı süre boyunca Gangopadhyay, yaklaşık 14 davayla ilgili federal soruşturma yapılmasını emretti.

Kendisini her zaman yolsuzluğa karşı savaşan biri olarak sunan Gangopadhyay'a, partide yolsuzluğa bulaşmış liderlerin bulunmadığından bu kadar emin olmasını sağlayan şeyin ne olduğu sorulduğunda BJP için kampanya yürütüyordu.

“BJP'nin yolsuzluktan arınmış bir parti olup olmadığını bilmiyorum ama yolsuzluğa karşı sıfır tolerans politikası var. Benim görevim yolsuzlukla mücadele etmek olacak” dedi.

Eski yargıç, herkesi şaşırtacak şekilde, CBI ve ED'nin Yüksek Mahkeme'nin emriyle 2016'dan beri araştırdığı 2014 Narada operasyonunun “siyasete girmek için teneke asker tarafından düzenlendiğini” söyledi.

“Sokma operasyonunun tamamı sahnelendi. Para kabul eden Haberlarda görüldüğü iddia edilen TMC liderleri bir komplonun kurbanıdır” dedi.

Şubat ve Nisan 2014 arasında, işadamı kılığına giren bir Narada News muhabiri, bazı üst düzey TMC liderlerine ve bakanlara %10'a kadar para teklif ederek bir operasyon düzenledi. ₹4 ve 5 lakh. Videolar, 2016 Bengal meclis seçimlerinin arifesinde Narada News web sitesine yüklendi ve tartışmaya yol açtı.

Videolarda görüldüğü iddia edilen kişiler arasında 2017 yılında BJP'ye katılan o zamanki TMC Rajya Sabha milletvekili Mukul Roy ve 2021 genel seçimleri öncesinde BJP'ye katılan Bengal kabine bakanı Suvendu Adhikari yer alıyor.

Şu anda Bengal Yasama Meclisinde Muhalefet Lideri olan Adhikari, BJP'ye katılmadan aylar önce ED tarafından yapılan ayrı bir şikayette şüpheli olarak adlandırılmıştı. Kendisi aynı zamanda 2017 yılında CBI'nin ilk bilgi raporunda (FIR) da yer aldı.

BJP, 2016 yılında Haberların medyaya oynatıldığı bir basın toplantısı düzenleyen ilk muhalefet partisi olmasına rağmen, parti son yıllarda bu durumdan hiç bahsetmedi. Öte yandan TMC, CBI ve ED'nin liderlerinden birkaçı tutuklanmış olmasına rağmen neden Roy ve Adhikari'yi hiç çağırmadığını sorguladı.

Neden Sol partiler ve Kongre yerine BJP'yi seçtiği sorulduğunda Gangopadhyay, “Kongre bir ailenin zamindari'sidir (mülküdür). Hiçbir zaman önemli bir görev alamayan Rahul Gandhi'den daha eğitimli olan Jairam Ramesh gibi pek çok iyi lider var.

“Ve CPI(M)'ye katılamazdım çünkü liderleri ateistti ya da en azından kamuoyu önünde öyle olduklarını iddia ediyorlardı, oysa ben Tanrı'ya inanıyorum” diye ekledi.

Eski yargıcın hukuk mesleğinde sıklıkla “öğretmeni” olarak adlandırdığı seçkin avukat ve CPI(M) Rajya Sabha üyesi Bikash Ranjan Bhattacharya şunları söyledi: “Birçok Yüksek Mahkeme yargıcı Bağımsızlık sonrasında emekli olmadan önce istifa etti, ancak bu benzersiz bir durum .”

Bhattacharya, “Kabul etmesem bile kişinin kararına saygı duymalıyım. BJP'ye katılmak başını belaya sokabilir. Anayasaya uyan, yönetimdeki yolsuzlukları ortaya çıkaran insan imajını yarattı. BJP'nin kendisi yozlaşmış bir partidir. Birkaç gün sonra hayal kırıklığına uğrayacak.”

2018 yılında Yüksek Mahkeme'ye ek yargıç olarak katılan ve Temmuz 2020'de daimi yargıç olarak atanan 62 yaşındaki Gangopadhay'ın Temmuz ayında emekli olması planlanıyordu.

Lok Saba seçimlerine katılmak için beş ay erken istifa edip etmediği sorulduğunda şöyle dedi: “Buna BJP karar verecek.” TMC liderleri beni kelimenin tam anlamıyla çağrıyı kabul etmeye zorladığı için ayrıldım. ”

Seçim tahvili tartışması hakkında ne düşündüğü sorulduğunda Gangopadhyay, “Yolsuzluk olmamasına rağmen seçim tahvili çıkarma süreci şeffaflıktan yoksundu. Yargıtay da bu konuda görüş bildirdi.”

Hindistan'da Rafale savaş uçaklarının Fransa'dan satın alınmasında herhangi bir sahtekarlık bulunmadığını kaydetti.

“Bofors anlaşmasında yolsuzluk bulundu mu? Aynı şey Rafale için de geçerli” dedi.

Eski hakimin baktığı önemli davalardan biri de rüşvet dolandırıcılığıydı.

Mayıs 2022'de, CBI'ya, 2014 ile 2021 yılları arasında Batı Bengal Okul Hizmet Komisyonu ve Batı Bengal Orta Öğretim Kurulu tarafından öğretim dışı personel (Grup C ve D) ve öğretim personelinin atanmasını araştırması talimatını verdi. Atananların rüşvet verdikleri iddia edildi ₹Seçim testlerinde başarısız olduktan sonra iş bulmak için 5-15 lakh.

Nisan 2023'te yargıç, CBI'ya Bengal genelindeki kamu kurumlarında işe alım dolandırıcılığı iddiasını araştırması talimatını verdi. Hem CBI hem de ED, Yüksek Mahkeme'ye iki dolandırıcılığın bağlantılı olduğunu söyledi.

Başbakan Mamata Banerjee'nin yeğeni Abhishek Banerjee, karısı ve ebeveynleri, okul işe alım dolandırıcılığının şüphelileri arasında yer alıyor.