FIR’ın rektör yardımcısına karşı açtığı davanın ardından Visva-Bharati’nin profesöre bildirimi | Dünya

rotimi

Member
Dünya: Batı Bengal’in tek merkezi üniversitesi olan Visva-Bharati, Pazartesi günü, Rektör Yardımcısı (VC) Bidyut Chakrabarty’ye karşı polise şikayette bulunan ve onu Bengal toplumuna hakaret etmekle suçlayan kıdemli bir profesör hakkında bir bildirim yayınladı. Kurumun web sitesi 20 Ağustos’ta.

(Visva Bharati)

“Aşağıda imzası bulunan kişi, Upacharya (VC) tarafından, bu tür bir davranışınız nedeniyle size karşı neden herhangi bir disiplin tedbiri alınmayacağını açıklamanızı talep etmek üzere yönlendirildi. Yanıtınız, bu mektubun düzenlendiği tarihten itibaren üç gün içinde aşağıda imzası bulunan kişilere ulaşmalıdır,” diye belirtti Vekil Kayıt Ofisi’nin kıdemli ekonomi profesörü Sudipta Bhattacharya’ya 4 Eylül’de yaptığı bildirimde. HT, bildirimin bir kopyasını doğruladı.

Visva-Bharati sözcüsü Mahua Banerjee, perşembe akşamı son teslim tarihinden saatler önce HT’ye “Bildiğim kadarıyla Bhattacharya henüz mektuba yanıt vermedi” dedi.

Aynı zamanda Visva-Bharati Üniversitesi Öğretim Üyeleri Birliği’nin (VBUFA) başkanı olan Bhattacharya, bir sonraki hamlesini açıklamadı.

Binlerce kelimeden oluşan tartışmalı gönderi, çeşitli kolej ve üniversite kampüslerindeki şiddet olaylarının bir analiziydi. Bhattacharya, 31 Ağustos’ta polise sunduğu şikayet dilekçesinde, paylaşımın Bengal toplumunu ikiyüzlü olarak nitelendirdiğini ve onları yengeçlerle karşılaştırdığını iddia etti.

Şikayet üzerine, üniversitenin bulunduğu Bengal’in Birbhum bölgesindeki Santiniketan polis karakolu tarafından aynı gün bir ilk bilgi raporu (FIR) kaydedildi.

Bidyut Chakrabarty, Hindistan Ceza Kanununun (IPC) 504 ve 505 (2) Maddeleri uyarınca suçlandı.

FIR, Chakrabarty’nin 2018’de VC olarak göreve başlamasından bu yana öğretim üyeleri, öğrenciler ve öğretim dışı personel tarafından üniversiteye karşı açılan çok sayıda davanın yasal masraflarını karşılamak üzere VBUFA’nın fon toplamaya başlamasından haftalar sonra açıldı.

Yetkililer bu harekete, 16 Ağustos’ta VBUFA’yı isim vermeden yetkisiz bir kuruluş olarak tanımlayan genel bir bildirim yayınlayarak yanıt verdi. “Hiç kimse, yani Visva-Bharati ile ilişkili öğretim görevlileri ve öğretim dışı personel ve öğrenciler, üniversitenin ilgili otoritesinin önceden izni olmaksızın herhangi bir amaç için herhangi bir yetkisiz kuruluş adına fon toplama yetkisine sahip olmayacaktır. Aksi takdirde üniversite ilgili kişi/kişiler hakkında gerekli işlemleri yapmak zorunda kalacaktır” denildi.

5 Eylül’de VBUFA, VC’ye karara itiraz eden bir e-posta gönderdi. Aralarında Bhattacharya’nın da bulunduğu altı profesörden gelen e-postada, VBUFA’nın VC’nin yasadışı eylemlerine karşı yasal davalarla mücadele etmek için fon topladığı belirtildi ve üniversiteye harekete geçmeye çağrıda bulunuldu.

“Onurlu mahkemeler, Visva-Bharati Rektör Yardımcısı olarak yasadışı eylemlerinizi reddetti, çok sert yorumlar kaydetti ve ağır para cezaları verdi. Cezanın ödenmesini talep ediyoruz…” denildi

2018’den bu yana, öğretim görevlileri, öğretim dışı personel ve öğrencilerin uzaklaştırılmasının ardından kampüste bir dizi isyan yaşandı.

Bengal’in önde gelen entelektüellerinden bir kısmı da, üniversitenin Sen’in kampüsteki atalarının evine ait olan kiralanan arazinin bir kısmı üzerinde hak iddia etmesi konusunda devam eden anlaşmazlık sırasında Nobel ödüllü ekonomist Amartya Sen’e hakaret ettiği için VC’nin kaldırılmasını talep etti. Dava, Dünya Yüksek Mahkemesi’nin kararı uyarınca bölge mahkemesinde görülecek.

Bhattacharya’nın hizmetleri Aralık 2022’de özet olarak sonlandırıldı, ancak karar, bu yıl Ocak ayında Yüksek Mahkeme tarafından “damgalayıcı hakaretin” yargısız işten çıkarmaya yol açtığı gerekçesiyle iptal edildi. “İlk bakışta, dilekçe sahibi kalıcı bir ‘adhyapak’ (profesör) olmasına rağmen, Yürütme Konseyi’nin tamamen arkasından çeşitli damgalayıcı iftiraların söylendiği bir karar alması üzerine üniversitenin onu görevine son vererek onu görevden almaya çalıştığı anlaşılıyor. ona karşı. “, emir dedi

Şubat ayında, Yüksek Mahkemenin bölüm heyeti, bir tek mahkemenin kararını onadı. ₹2021’de bir öğretmene çocuk bakımı izni öneren Sosyal Hizmet Bölümü profesörü Debotosh Sinha’ya karşı disiplin işlemi başlattığı için Visva-Bharati’ye 1 lakh para cezası.

Bu yıl 15 Mart’ta Yüksek Mahkeme ayrıca, biyoteknoloji profesörü Tathagata Choudhuri’nin, bir meslektaşıyla kampüs binasının merdivenlerinin altındaki küçük bir laboratuvar alanının düzenlenmesi konusunda yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle iki öğretmenlik atamasını durduran 2020 tarihli üniversite kararını da bozdu. .