HİNDİSTAN koalisyonu kazanırsa CAA, NRC ve UCC'yi iptal edecek: Mamata Banerjee | Dünya

rotimi

Member
Batı Bengal başbakanı ve Trinamool Kongresi lideri, Vatandaşlık Değişikliği Yasası (CAA), Ulusal Vatandaş Kayıtları (NRC) ve Tekdüzen Medeni Kanun'un (UCC) hepsinin iktidara gelmesi halinde HİNDİSTAN koalisyonu tarafından iptal edileceğini söyledi ( TMC), Mamata Banerjee seçmenleri Perşembe günü Doğu ve Batı Midnapore bölgelerinde arka arkaya mitinglerde.

Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee Perşembe günü Kanthi'de bir gezi turu düzenledi. (HT fotoğrafı)

“Hayatınızın geri kalanını hapiste geçirmek istemiyorsanız BJP'ye (Bharatiya Janata Partisi) oy vermeyin. Banerjee, Batı Midnapore bölgesinin Midnapore seçim bölgesinde, Modi'nin ayrılması ve HİNDİSTAN ittifakının hükümeti kurması halinde NRC, CAA ve UCC'nin yürürlükten kaldırılacağına söz veriyorum” dedi.

Yalnızca HT Uygulamasından en son Hindistan Genel Seçim haberlerine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin! Şimdi İndirin!

“NRC'nin burada olmasına izin vermedim. (Başbakan Narendra) Modi, Mamata ortalıkta olduğu sürece Bengal'de NRC'yi uygulayamayacağını biliyor. Bu yüzden gitmemi görmek istiyor. BJP benim siyaset yıllarımda işkencelere maruz kaldığımı, kurşunlara maruz kaldığımı bilmiyor. Kimse benimle rekabet edemez” dedi 69 yaşındaki Banerjee.

Neredeyse iki ay önce yedi aşamalı anket kampanyasının başlamasından bu yana Banerjee, özellikle Dalit Namasudra ve Matua topluluklarının güçlü bir varlığa sahip olduğu bölgelerde CAA'ya karşı sesini yükseltiyor. Bu insanların büyük çoğunluğu Bangladeş'ten mülteci olarak Hindistan'a girdi. 2019 anketlerinde BJP bu insanlar için CAA uygulama sözü verdi ve bu nihayet bu yılın Mart ayında uygulamaya konuldu.

Çarşamba günü Pakistan'dan yaklaşık 300 kişi Delhi'deki Birlik hükümetinden vatandaşlık sertifikaları aldı.

Ancak Bengal'de Namasudralar ve Matualar, çoğunun yabancı kökenlerini kanıtlayacak Bangladeş belgeleri olmadığı için şu ana kadar çevrimiçi başvuru yapmaktan kaçındılar.

Banerjee'nin açıklamalarına tepki gösteren Bengal BJP baş sözcüsü Samik Bhattacharya, “CAA merkezi bir yasadır. Yasayı uygulamayı reddeden herhangi bir eyalet hükümeti karantinaya alınacak çünkü o bölgenin halkı yasayı destekledi.”

Banerjee Perşembe günü HİNDİSTAN koalisyonuna ilişkin tavrını da netleştirdi. Medyanın bir bölümünün TMC'nin HİNDİSTAN koalisyonuyla ilişkisi hakkında yanlış sonuçlara vardığını iddia etti.

“Birçok kişi benim Hindistan düzeyindeki konumumu yanlış anlamış gibi görünüyor. Bengal'de Kongre ve CPI(M) ile ittifak halinde olmadığımızı ancak HİNDİSTAN koalisyonunda oldukça mevcut olduğumuzu söyledim. Koalisyonun adını ben koydum. Biz onun içindeyiz ve içinde olacağız. Bazı gazeteler yanıltıcı haberler yayınlıyor” dedi Banerjee Tamluk'ta.

13 Mayıs'ta, Kuzey 24 Parganas bölgesindeki bir mitingde başbakanlık koltuğu için yarışta olmadığını ilk kez ima etmişti.

“TMC, Merkezde bir sonraki hükümetin kurulmasında HİNDİSTAN koalisyonunu tam olarak destekleyecektir. Hiçbir şey istemiyoruz. Bırakın insanlar yaşasın. Bırakın ulus yaşasın,” diyen Banerjee o gün BJP'nin 543 Lok Sabha sandalyesinin 195'inden fazlasını kazanamayacağını iddia etti.

Doğu Midnapore, babası Sisir Adhikari ve erkek kardeşi Dibyendu Adhikari'nin Kanthi ve Tamluk Lok Sabha koltuklarından TMC milletvekilleri olduğu bölgeden bir MLA olan Bharatiya Janata Partisi (BJP) lideri Suvendu Adhikari'nin evi olduğundan, Banerjee sert bir saldırı başlattı. aile hakkında Adhikarileri “hainler” olarak nitelendirdi. Sisir ve Dibyendu Adhikari'nin koltukları için bu yıl BJP çekişecek.

Tamluk koltuğunda, eski Dünya Yüksek Mahkemesi hakimi Abhijit Gangopadhyay, BJP'nin cezası için TMC Gençlik Cephesi lideri Debangshu Bhattacharya'ya karşı mücadele ediyor. Öte yandan Kanthi koltuğunda Suvendu Adhikari'nin en küçük kardeşi Soumendu, BJP adına TMC'den Uttam Barik'e karşı yarışıyor.

Soumendu Adhikari, Suvendu Adhikari'nin Aralık 2020'de kabine bakanı olduğu Mamata Banerjee hükümetinden safran kampına katılmak üzere istifa etmesinden birkaç gün sonra BJP'ye katıldı. Banerjee'yi Doğu Midnapore'daki Nandigram koltuğundan 1.956 oyla mağlup etti.

Tamluk'ta Banerjee, eski Sol Cephe hükümetinin Nandigram'da bir kimya merkezi için tarım arazisi satın alma girişimine karşı şiddetli ajitasyon sırasında ölen ve daha sonra terk edilen insanlara saygı duruşunda bulundu.

Banerjee hiçbirinin ismini vermeden Adhikarileri hedef aldı.

“Baba ve oğul toplu katliamları düzenlemek için CPI(M) ile komplo kurdu. Şiddetin ilk 15 günü boyunca hiçbir yerde bulunamadılar. Baba-oğul, (TMK hükümetinde) bakan ve milletvekili olarak yağmalandı. Banerjee, “Eski hesapları yeniden açmak istemiyorum” dedi.

Banerjee, “TMC kurulduğunda baba ve oğul orada değildi. Milyonları olanlar kendilerini kurtarmak için BJP'ye gittiler. Nandigram seçimlerinde aldatıldım. Seslerim yağmalandı. Bölge sulh hakimi, polis komiseri ve yerel polis memurlarının tümü, BJP'nin Merkezde iktidarda olması nedeniyle Seçim Komisyonu'nun yardımıyla değiştirildi. Anketin ardından sonuçları değiştirmek için elektrikler kesildi. İntikam alacağım. Gelecek bana bunun nasıl ve ne zaman yapılacağını gösterecek. Mahkemeyi taşıdım. Dava devam ediyor.”

“BJP sonsuza kadar iktidarda kalmayacak. CBI, Gelir Vergisi ve ED sizi sonsuza kadar kucağınızda tutmayacak. Geleceğinize Allah ve Allah karar verecektir” diye ekledi.

“Adaylarımızı uyarıyorum. Uyanık olmak. Oyları güvence altına almak için para dağıtılır. Tapınaklara para veriliyor ama camilere ulaşılamıyor çünkü Müslümanları sevmiyorlar” dedi.

Eski BJP eyalet başkanı Dilip Ghosh'un 2019'da kazandığı Midnapore seçim bölgesinde, safran partisi, Batı Burdwan bölgesindeki Asansol Güney milletvekili Agnimitra Paul'u, yerel bir milletvekili olan TMC'nin June Malia'sına karşı sahaya çıkardı.