Hindistan'ın cesur Pencaplılara teşekkür edeceği çok şey var: Khalistani'ye hakaret tartışmasının ardından Bengal valisi | Dünya

rotimi

Member
Dünya: Batı Bengal Valisi CV Ananda Bose Perşembe günü, Khalistani'nin BJP lideri Suvendu Adhikari'nin Sandeshkhali'yi ziyaret etmesini engellemek için Dhamakhali'de görevlendirilen Hindistan Polis Teşkilatı (IPS) memuru Jaspreet Singh hakkındaki açıklamasına karşı kışkırtan eyaletteki Sih topluluğuyla dayanışma içinde olduğunu ifade etti.

Sih liderlerden oluşan bir heyet, Perşembe günü Batı Bengal Valisi Ananda Bose ile Bengal BJP lideri Suvendu Adhikari'ye yönelik iddia edilen 'Khalistani' hakareti üzerine görüştükten sonra medyaya konuştu (ANI Fotoğrafı).

Vali, Raj Bhawan'ın öğleden sonra Dünya'da beş önde gelen gurdwaradan oluşan bir delegasyonla buluşmasının ardından yaptığı açıklamada, “Pencaplı kardeşlerimizin duygularına uzaktan bile zarar verebilecek hiçbir şey yapmamalıyız” dedi.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

“Hindistan'ın cesur Pencaplılara teşekkür edeceği çok şey var. Pencaplı çenelerimiz ulusal güvenliği savunmak için devasa duvarlar gibi duruyor. Açıklamada, Pencaplı Kisan'larımız, ulusu beslemeye yetecek kadar gıda tahılına sahip olmamızı sağlamak için ön saflarda yer alıyor” denildi.

İstihbarat departmanında özel bir komisyon üyesi olan Jaspreet Singh, Salı günü Adhikari'nin Sandeshkhali'yi ziyaret etmesini engellediği için BJP ekibi üyeleri tarafından Khalistani olarak adlandırılmayı reddetti.

“Türban taktığım için bana Khalistani diyorlar. Bir polis türban takarak görevini yaparsa Halistanlı olur mu? Bu senin seviyen mi?”

Salı günkü görüşmeden saatler sonra, Polis Ek Genel Müdürü (Güney Bengal) Supratim Sarkar, Adhikari'nin Singh'i doğrudan Khalistani olmakla suçladığını ve böyle bir eylemin Hindistan Ceza Kanunu'nun (IPC) 295A Bölümü uyarınca cezalandırılabilir bir suç olduğunu söyledi.

Olayın birçok televizyon kanalı tarafından canlı olarak yayınlanmasının ardından bazı Haber kliplerin sosyal medyada yayılması büyük tepkilere neden oldu.

Pencap Başbakanı Bhagwant Mann, Başbakan Mamata Banerjee ile birlikte olayı kınadı. Kongre lideri Rahul Gandhi de 2016 toplu IPS görevlisi Singh'i desteklemek için çıktı.

Eyalet yasama meclisindeki muhalefet lideri Adhikari iddiayı reddetti. “Memur kaba davrandı. Benim ya da meslektaşlarımın herhangi bir kişisel yorum yaptığını sanmıyorum. Mamata Banerjee ucuz siyaset yapıyor ve bu memur onun önünde notlarını yükseltmek istiyor” dedi Adhikari.

Vali ayrıca gelecek ay Raj Bhawan kampüsüne bir bahçe oluşturulacağına ve özgürlük savaşçısı Bhagat Singh'in bir portresinin yerleştirileceğine söz verdi.

“Raj Bhavan, Bengal'in Pencap toplumuna olan kalıcı hayranlığının bir hatırası ve sembolü olarak kendi tesislerinde bir Punjabi Bagh yaratacak. Sih heyetinin Raj Bhavan'ı ziyareti sonrasında yapılan açıklamada, “Efsanevi özgürlük savaşçısı Bhagat Singh'in portresi, şehadet günü olan 23 Mart 2024'te Dünya'daki Raj Bhavan'da açıklanacak.” dedi.