İş karşılığı nakit dolandırıcılığı: ED, baş sanık Sujay Krishna Bhadra'nın ses örneğini topladı | Dünya

rotimi

Member
Beş aydan fazla süren çekişmenin ardından, Çarşamba günü İcra Müdürlüğü (ED) nihayet Batı Bengal'deki çok crore'lu iş karşılığı nakit dolandırıcılığının kilit sanıklarından biri olan Sujaykrishna Bhadra'nın ses örneğini topladı.

Sujay Krishna Bhadra (dosya fotoğrafı)

Acil Servis, Batı Bengal Okul Hizmet Komisyonu'ndaki (WBSSC) işe alım dolandırıcılığı iddiasını araştırıyor. Bhadra 2 Haziran 2023'te tutuklandı.

Geçtiğimiz yılı sonlandırın ve 2024'e HT ile hazırlanın! buraya tıklayın

Trinamool Kongresi'nin (TMC) yakın milletvekili Abhishek Banerjee olarak kabul edilen Bhadra, çarşamba akşamı eyalet hükümetinin SSKM Hastanesi'nden, son üç aydır tedavi gördüğü merkezi hükümet tarafından işletilen ESIC Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaydırıldı.

Acil Durum Departmanı, Merkezi Yedek Polis Gücü (CRPF) eşliğinde, halk arasında 'Kalighater Kaku' olarak adlandırılan Bhadra'yı, işe alım dolandırıcılığı vakasıyla ilgili soruşturma için bir ses örneği yürütmek üzere Joka ESI Hastanesine götürdü.

“Bhadra, 5G ambulansı kullanılarak devlet SSKM Hastanesinden Joka'daki ESI Hastanesine nakledildi. Bir yetkili, “Ses örneği, hastanedeki bir KBB uzmanının huzurunda ses geçirmez bir odada toplandı” dedi.

Gelişme, tek yargıç Amrita Sinha'nın gün içinde kapalı duruşma yapmasının ardından Dünya Yüksek Mahkemesi'nin talimatıyla geldi. Duruşmada acil servisin ortak müdürü ve ESI Hastanesi'nden bir doktor hazır bulundu.

Soruşturma sırasında soruşturma ajansı, 20 Şubat 2023'te Bhadra'nın telefonla bir kişiye cep telefonundaki tüm verileri silmesini söylediğini iddia etti. ED, kayıtlarla eşleştirmek için Bhadra'nın ses örneğini toplamak istedi.

Haziran ayında tutuklanmasının ardından Bhadra, atardamar tıkanıklığı nedeniyle Ağustos ayında özel bir hastanede kalp ameliyatı geçirmek zorunda kaldı. Daha sonra ileri tedavi için SSKM Hastanesi'ne nakledildi. Acil servis, mahkemenin izniyle bu yılın temmuz ayından bu yana ses örneğini toplamaya çalışıyor.

8 Aralık 2023'te acil servis SSKM Hastanesine ulaştı ve Bhadra'nın yoğun bakım ünitesine nakledildiğini gördü.

Bhadra daha önce bir televizyon kanalına verdiği röportajda Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee'nin yeğeni Abhishek Banerjee'nin ofisinde çalıştığını söylemişti.

“Abhishek Banerjee benim Saheb'im (patronum). Onun ofisinde çalışıyorum. 2009'dan beri orada çalışıyorum” dedi Bhadra medyaya.

Federal yetkililer, Abhishek Banerjee'yi, 2014 ve 2021 yılları arasında devlet okullarında yasal süreçleri ihlal ederek öğretmen ve öğretmen olmayan personelin işe alınmasını içeren “iş karşılığı nakit” dolandırıcılığıyla ilgili soruşturmalarıyla bağlantılı olarak zaten sorgulamıştı.

Aralarında eski eğitim bakanının da bulunduğu üç TMC milletvekili, iddia edilen dolandırıcılıkla ilgili olarak tutuklandı ve şu anda adli gözetim altında bulunuyor.

Mayıs 2022'de Dünya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Abhijit Gangopadhyay, CBI'ya, Batı Bengal Okul Hizmet Komisyonu ve Batı Bengal Orta Öğretim Kurulu tarafından 2014 ile 2014 yılları arasında öğretmenlik dışı personelin (Grup C ve D) ve öğretim personelinin atanmasını araştırması talimatını verdi. 2021'de kontrol edilecek. Görevlendirilenlerin 100 milyon liraya yakın rüşvet verdikleri iddia edildi. ₹Seçim testlerinde başarısız olduktan sonra iş bulmak için 5-15 lakh. Bu nedenle ED, konuyla ilgili paralel bir soruşturma başlattı.