İşyerlerinde rüşvet: CBI dört davada ek suçlamada bulundu | Dünya

rotimi

Member
Merkezi Soruşturma Bürosu (CBI), Pazartesi günü Batı Bengal eğitim departmanındaki rüşvet dolandırıcılığıyla ilgili dört farklı davada ek suçlamalarda bulundu ve dört belgenin tamamında eski eğitim bakanı Partha Chatterjee'yi kilit sanık olarak adlandırdı. federal kurum yetkilileri söyledi.

Görevlendirilenlerin 100 milyon liraya yakın rüşvet verdikleri iddia edildi. ₹Seçim testlerinde başarısız olduktan sonra iş bulmak için 5-15 lakh. (Temsilci dosya resmi)

Suçlamalar, 3 Ocak'ta Chatterjee'nin kefalet başvurusunu reddeden Dünya'daki Alipore mahkemesine sunuldu.

Geçtiğimiz yılı sonlandırın ve 2024'e HT ile hazırlanın! buraya tıklayın

Mayıs 2022'de Dünya Yüksek Mahkemesi Yargıcı Abhijit Gangopadhyay, CBI'ya, Batı Bengal Okul Hizmet Komisyonu ve Batı Bengal Orta Öğretim Kurulu tarafından 2014 ile 2014 yılları arasında öğretmenlik dışı personelin (Grup C ve D) ve öğretim personelinin atanmasını araştırması talimatını verdi. 2021'de kontrol edilecek.

Görevlendirilenlerin 100 milyon liraya yakın rüşvet verdikleri iddia edildi. ₹Seçim testlerinde başarısız olduktan sonra iş bulmak için 5-15 lakh.

İcra Müdürlüğü (ED) paralel bir soruşturma başlattı.

Bir CBI yetkilisi, Pazartesi günü CBI tarafından sunulan dört iddianamenin, ortaöğretimde 9. ve 10. sınıf öğretmenlerinin, yüksek ortaöğretimde 11. ve 12. sınıf öğretmenlerinin ve Grup C ve Grup D kategorilerindeki öğretim dışı personelin atanmasıyla ilgili olduğunu söyledi. durumun anonimlik olması şartıyla.

Ayrıca şunu okuyun: CBI baskın düzenledi ve TMC yasa koyucusu Tapas Saha'yı iş suçlamaları karşılığında rüşvet konusunda sorguladı

2022'den beri birkaç Trinamool Kongresi (TMC) lideri CBI ve ED tarafından tutuklandı.

TMC ulusal genel sekreteri ve başbakan Mamata Banerjee'nin yeğeni Abhishek Banerjee, ED tarafından iki kez sorgulandı; ED, aynı zamanda eşi Rujira Banerjee'yi de sorguladı ve geçen yıl 6 ile 9 Ekim tarihleri arasında ailesini çağırdı. Yaşlı çift, hastalıklarını gerekçe göstererek sorgulama yapmaktan kaçındı.

Acil Servis, Partha Chatterjee ve yakın yardımcısı Arpita Mukherjee'yi 23 Temmuz 2022'de tutukladı.

ED, 19 Eylül 2022'de sunduğu ilk suçlama belgesinde nakit, mücevher ve gayrimenkulün değerini tespit ettiğini söyledi ₹İkiliyle ilgili 103.10 crore.

Başbakan, Chatterjee'yi hükümetten uzaklaştırdı ve tutuklanmasından günler sonra onu TMC'den de uzaklaştırdı.

TMC yasa koyucusu ve eski Devlet İlkokul Kurulu başkanı Manik Bhattacharya, 11 Ekim 2022'de ED tarafından tutuklandı. Geçtiğimiz günlerde kefaletle serbest bırakıldı.

Çok sayıda eski Milli Eğitim Bakanlığı yetkilisi tutuklandı ve her iki kurum tarafından sunulan suçlamalarda isimleri yer aldı.

Gelişmelere tepki gösteren Bengal BJP baş sözcüsü Samik Bhattacharya, CBI ve ED'nin TMC hiyerarşisinin en üst noktasına odaklanması gerektiğini söyledi.

“Chatterjee, 2022'ye kadar eğitim bakanı olduğu için sorumluluktan kaçamaz, ancak bu büyüklükte bir dolandırıcılığın kendisi ve bazı TMC liderleri ve hükümet yetkilileri tarafından işlendiğine inanmayı reddediyoruz.” TMC hiyerarşisinin bir parçası,” dedi Bhattacharya.

TMC Rajya Sabha üyesi Santanu Sen, “Partimizin yolsuzluğa karşı sıfır tolerans politikası var. Beni şaşırtan şey, CBI'nin Chatterjee'ye karşı suç duyurusunda bulunması, ancak eski BJP eyalet başkanı Dilip Ghosh'a karşı herhangi bir işlem yapmaması. Baskın sırasında, dolandırıcılığa aracılık ettiği iddia edilen Prasanna Roy'un evinde Ghosh'a ait bir mülkle ilgili belgeler bulundu. Roy tutuklandı ve kefaletle serbest bırakıldı. Ghosh asla sorgulanmadı.”