JU öğrencisinin ölümü: Mamata Banerjee, Batı Bengal CM Mamata Banerjee solcu öğrenci birliklerini suçladı | Dünya

rotimi

Member
Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee Pazartesi günü, ayın başlarında Kolkata’daki Jadavpur Üniversitesi’nde (JU) bir birinci sınıf öğrencisinin ölümünden solcu öğrenci sendikalarını sorumlu tuttu.

Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee, Pazartesi günü Kolkata’da Müslüman liderlerin bir araya geldiği bir toplantıda konuşuyor. (ANI)

“JU ile gurur duyuyorduk. Hala yapıyoruz. Ama sol öğrenci birliklerinin öğrenciyi öldürdüğünü gördük. Durum değişmedi. Değişmeyecekler,” dedi Banerjee, Dünya’da Müslüman liderlerin bir araya geldiği bir toplantıda konuşurken.

Ancak bu, Trinamool Kongresi (TMC) liderinin JU’da bir öğrencinin ölümü üzerine Hindistan Komünist Partisi’ne (Marksist) veya CPI(M)’ye ve solcu öğrenci birliklerine ilk saldırısı değil.

“Kurbanın ailesini aradım. Babası bana oğlunun telefonda ağladığını ve işkence gördüğünü söyledi. Babası, oğlunu öldürüp cesedini balkondan aşağı atacaklarını hiç düşünmemişti. Adalet istiyor. Bu insanlar kim. Banerjee, 14 Ağustos’ta Kolkata’daki bir kültürel programda konuşurken, “Onlar Marksist,” dedi.

Ayrıca JU’daki herhangi bir programa katılmaktan kaçındığını da söylemişti.

“Kurban bir tılsım takıyordu. Ona “Kızıl Kale” (sol kale) olduğu söylendi ve onu açmaya zorlandı. Polisin kampüse girmesine veya CCTV kurmasına izin vermiyorlar. Öğrenciler perişan. Artık bir terör şehridir. Yaralandım ve şok oldum. Normalde JU’ya gitmekten kaçınırım. Derslerinde iyi olabilirsin. Ama insan olmak için insan olmak ve vicdan sahibi olmak gerekir. Hepsi kötü değil. Öğrencileri suçlamıyorum. Ancak CPI(M)’nin bazı marka savunucuları var. Birinci sınıflara işkence etmenin hakları olduğunu düşünüyorlar. Birinci sınıf öğrencileri için taşınıyorlar,” demişti.

JU, Ulusal Kurumsal Sıralama Çerçevesi 2023 (NIRF 23) sıralamasında Batı Bengal’deki en iyi üniversite seçildi. IISc Bengaluru, JNU Delhi ve Jamia Millia Islamia Delhi’den sonra üst üste ikinci yıl ülke çapındaki üniversiteler arasında dördüncü sırada yer aldı.

Ancak CPI(M), hiçbir öğrenci birliğinin baskınları desteklemediğini söyleyerek karşı çıktı ve olayla ilgili kapsamlı bir polis soruşturması çağrısında bulundu.

“TMC her zaman doğruyu söyler. Singur projesi başarısız olduğunda CPI(M)’yi suçladığını gördük. Hiçbir kardeşlik paçavraları desteklemez. Kirli siyasete bulaşmamanızı rica ediyoruz. Ama geçen hafta CPI(M)’yi suçlayarak konuyu politize ettiğini gördük. CPI(M) başkanı Koustav Chatterjee basına yaptığı açıklamada, olayla ilgili kapsamlı bir soruşturma yapılmasını ve sorumluların cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

İddiaya göre bir üniversite birinci sınıf öğrencisi, bazı son sınıflar ve mezunlar tarafından hırpalanıp cinsel tacize uğradıktan sonra intihar ederek öldü. Kurban, 9 Ağustos gecesi kanlar içinde çıplak halde bulundu. Ertesi gün sabahın erken saatlerinde vefat etti.

Polis şimdiden bir cinayet kaydetti ve bugüne kadar aralarında eski ve şimdiki öğrencilerin de bulunduğu 13 kişi tutuklandı. Şu anda hepsi polis nezaretinde.

Adli tıp görevlileri pansiyona Pazartesi günü ulaştı. Suç mahallini canlandırmak için bir maket kullanıldı. Dedektifler, öğrencinin atladığı iddia edilen bebeği ikinci kattan düşürdü.

“9 Ağustos’ta yurtta kalan birkaç kişi daha sorgulanıyor. Bir yetkili, cep telefonları taranacak” dedi.