Mamata Banerjee, “Abhishek’i tutuklayabilecekleri haberini aldım” diyor | Dünya

rotimi

Member
Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee Pazartesi günü yaptığı açıklamada, birinden “onların” yeğeni ve Trinamool Kongresi ulusal genel sekreteri Abhishek Banerjee’yi tutuklayabileceklerini belirten bir mesaj aldığını söyledi.

Batı Bengal Başbakanı Mamata Banerjee ve TMC Ulusal Genel Sekreteri Abhishek Banerjee. (ANI dosya fotoğrafı)

TMC şefinin yorumu, Abhishek’in, eğitim departmanındaki rüşvet dolandırıcılığıyla bağlantılı olarak 21-22 Ağustos tarihlerinde şirketine düzenlenen baskın sırasında acil servis görevlilerinin bilgisayarda 16 Excel dosyası bıraktığını iddia etmesi üzerine geldi.

“Asistan bu dosyaları bilgisayara yerleştirdi. Kimseye haber vermeden bir ofise nasıl girebilirler? Birisi dün bana Abhishek’in tutuklanabileceğine dair bir mesaj gönderdi. Eğer bilgisayar uzmanı olduğunuzu düşünüyorsanız, biz de öyleyiz,” dedi Mamata Banerjee, TMC’nin öğrenci kanadının kuruluş gününü kutlamak için Dünya’da düzenlenen bir mitingde.

Leaps and Bounds Pvt Ltd’nin ofislerine ve tesislerine yapılan baskınlar, şu anda gözaltında bulunan baş şüpheli Sujaykrishna Bhadra’ya karşı daha fazla delil toplamak amacıyla gerçekleştirildi. Bhadra, 30 Mayıs’ta tutuklanmasından önce medyaya TMC Ulusal Genel Sekreteri Abhishek Banerjee’nin bir çalışanı olduğunu söyledi.

Baskınlar, Abhishek’in göz ameliyatı geçirdiği ABD’den Dünya’ya dönmesinden bir gün sonra gerçekleşti.

“Döndüğümün ertesi günü acil servis görevlileri ofisime gönderildi. Bilgisayara 16 dosya bıraktılar. Yedi gün sonra CBI aynı yeri ziyaret edip bu dosyaları keşfederse başka bir nefret kampanyası başlatılacak. Aleyhimde en ufak bir delil bile olsa, ED veya CBI’ye (Merkez Soruşturma Bürosu) gerek olmadığını yineliyorum. Kendi isteğimle darağacına gidip kendimi asacağım. Bu ülkede bunu söylemeye cesareti olan başka kimse var mı?” diye sordu Abhishek, Dünya’daki aynı mitingde.

Bu, genç TMC Lok Sabha üyesinin halka açık bir şekilde Leaps and Bounds’un kendi şirketi olduğunu söylemesiydi, ancak adını belirtmeden burayı “ofisi” olarak adlandırdı. 23 Ağustos’ta ED, baskınla ilgili bir basın açıklamasında onun adını verdi. Basın bülteninde, “TMC Milletvekili Abhishek Banerjee, M/s Leaps and Bounds Private Limited’in İcra Kurulu Başkanıdır (CEO) ve aynı zamanda Nisan 2012’den Ocak 2014’e kadar şirketin Direktörü olarak görev yapmıştır.”

“Tıbbi tedavi için seyahat ederken Hindistan’ı tamamen terk ettiğime dair bir söylenti yayıldı. Soyadım Modi, Choksi ya da Mallya değil. Ben Banerjee. Delhi’nin önünde başımız dik ve teslim olmadan nasıl savaşacağımızı biliyoruz.” dedi Abhishek mitingde, görünüşe göre ülkeden kaçan kredi borcunu ödeyemeyen işadamları Nirav Modi, Mehul Chowksi ve Vijay Mallya’ya atıfta bulunarak.

Bharatiya Janata Partisi (BJP), Abhishek Banerjee’nin konuşmasında üç topluluğa isim vermesine tepki gösterdi.

Bengali BJP’nin ana sözcüsü Samik Bhattacharya şunları söyledi: “Kongre lideri Rahul Gandhi, bütün bir topluluğa hakaret ederek trendi belirledi. Abhishek bu kültürü Bengal’e taşıyor. Federal yetkililer mahkeme kararıyla Bengal’deki tüm davaları araştırıyor. BJP’nin bununla hiçbir ilgisi yok. Bundan sonra kimin tutuklanacağına dair söylentiler yaymıyoruz. TMC çalışanları bunu büyük bir istekle yapıyor.”

Bir Kolkata polis memuru, kimliğinin gizli kalması kaydıyla Leaps and Bounds çalışanı Chandan Banerjee’nin Siber Suç Hücresi’ne şikayette bulunduğunu ve baskının masaüstüne indirilen ve saklanan 16 Excel dosyasını içerdiğini, bilgisayarların geride bırakıldığını söyledi. Bilgisayar incelendi ancak el konulmadı.

Memur, ED’nin Cumartesi günü Kolkata Polis Komiseri Vineet Goyal’e yazdığı bir polis mektubunda, baskına katılan memurlardan birinin, Hindistan Enstitüsü’nde Mühendislik Bilimi ve Teknolojisi öğrencisi olan kızı için yurt ararken yanlışlıkla dosyaları indirdiğini yazdığını söyledi. Howrah bölgesindeki Shibpur’da.