'Sabka Saath, Sabka Vikas'ı durdurun, azınlık kanadını kapatın: Suvendu Adhikari | Dünya

rotimi

Member
Dünya: Kıdemli Bharatiya Janata Partisi (BJP) lideri Suvendu Adhikari Çarşamba günü partinin 'Sabka Saath, Sabka Vikas' sloganının gereksiz olduğunu ve bir kenara atılması gerektiğini söyledi. Bunun yerine yeni bir slogan önerdi: “Jo hamare saath, hum unke saath” (Kim bizimleyse, biz de onunlayız).

Bengalli BJP lideri ve Yasama Meclisindeki LoP, Suvendu Adhikari (dosya fotoğrafı).

Aynı zamanda Batı Bengal Parlamentosu'nda Muhalefet Lideri olan Adhikari, BJP'nin Dünya'daki eyalet yürütme komitesine yaptığı konuşmada partide azınlık temsili ihtiyacını da reddetti.

“Ben milliyetçi Müslümanlar adına da konuştum. Hepimiz 'Sabka Saath Sabka Vikas' derdik ama artık bunu söylemiyorum çünkü 'jo humare saath, hum unke saath' olması gerektiğini düşünüyorum” dedi. “Azınlık morchasına gerek yok.”

Toplantıya, Birlik bakanı ve parti eyaleti başkanı Sukanta Majumdar ve eski milletvekili Dilip Ghosh da dahil olmak üzere doğu eyaletinden çok sayıda üst düzey BJP politikacısı katıldı. Birlik Enerji Bakanı ve eski Haryana Başbakanı Manohar Lal Khattar da hazır bulundu.

“Yakın zamanda yapılan Lok Sabha seçimlerinde ve Yasama Meclisi ara seçimlerinde Hinduların oy kullanmasına izin verilmedi. Adhikari, Hintçe konuşan seçmenlerin evlerinden dışarı çıkmalarına izin verilmediğini iddia etti. “Daha önce BJP seçmenleri oyalanmıştı. Artık Hindu seçmenlerin oy kullanmasına izin verilmiyor.”

Nandigram milletvekili ayrıca iktidardaki Trinamool Kongresi'nin (TMC) “haydutlarının” Batı Bengal'de özgür ve adil seçimlere izin vermediğini iddia etti.

Sözleri daha sonra tartışmalara yol açtığında Adhikari, yorumlarının bağlam dışına çıkarıldığını açıkladı ve Başbakan Narendra Modi'nin “Sabka Saath, Sabka Vikas, Sabka Vishwas, Sabka Prayas” çağrısını harf ve ruhla somutlaştırma çağrısını takip ettiğini ileri sürdü.

“İfadem bağlam dışına çıkarılıyor. Bu milleti ve Bengal'i savunan milliyetçilerin yanında olmamız gerektiğinin farkındayım. Bizim yanımızda olmayan, milletin ve Bengal'in çıkarlarına karşı çalışanları ifşa etmeliyiz” diye X'te paylaştı. [West Bengal CM] Mamata Banerjee, insanları çoğunluk ve azınlık diye ayırmamalı ve onları Hintli olarak değerlendirmemeliyiz. Başbakanın Sabka Saath, Sabka Vikas, Sabka Vishwas, Sabka Prayas çağrısını mektup ve ruh halinde somutlaştırıyorum.”

BJP'nin eyalet yürütme komitesi toplantısı, partinin geçen hafta yasama meclisinde dört sandalyeyle yapılan ara seçimlerde aldığı yenilginin ardından geldi. Eyaletteki Lok Sabha seçimlerinin sonuçları da beklentilerin altında kaldı: 2019'daki toplam 42 sandalyenin 18'inden bu parlamento seçimlerinde 12'ye düştü.

Adhikari'nin sözlerine tepki gösteren TMC Milletvekili Santanu Sen, BJP'nin parti içinde hizip kavgalarına yol açan art arda iki seçim yenilgisinin ardından kenara çekildiğini söyledi.

“Eyaletin halkı, Bengal karşıtı bu partiyi seçimlerle uçurumun eşiğine getirdi. Aralarındaki iç çekişmeler ve iflaslar her geçen gün daha da netleşiyor” dedi. “Partinin eski muhafızlarından bazıları da dahil olmak üzere birçok BJP lideri bugünkü toplantıya çamur attı.”