‘Siyasi Holi’yi insan kanıyla bitirin’: Bengal valisi 48 saatlik süre belirledi | Dünya

rotimi

Member
KOLKATA: Batı Bengal’de 8 Temmuz’da yapılacak Panchayat seçimleri öncesinde çeşitli şiddet eylemlerinde iki siyasi işçinin daha öldürülmesiyle, Vali CV Ananda Bose Pazartesi günü şiddetin 48 saat içinde tamamen sona ermesi çağrısında bulunarak “siyasi bayram” dedi. ile “İnsan kanı sona ermeli.”

Batı Bengal’deki Panchayat seçimleriyle ilgili şiddet olaylarında yaklaşık 14 kişi öldü (Twitter/BengalGovernor)

“Saha ziyaretim beni belirli bölgelerde şiddet olduğuna ikna etti. Güney 24 Parganas’ın Basanti bölgesinde ölen bir Trinamool Kongresi (TMC) çalışanının ailesiyle görüştükten sonra Bose, “Masum insanlara karşı işlenen cinayet, sindirme ve iğrenç suçlar gördüm” dedi.

Bose daha önce South 24 Parganas’ta Bhangore ve Canning’i ve Cooch Behar’da Dinhata’yı ziyaret etmişti.

Eyalet seçim komisyonunun seçimleri açıklamasının ardından Panchayat bağlantılı şiddet olaylarında yaklaşık 14 kişi öldü.

Vali, “İlgili makamların ne yapacağını görmek için 48 saat bekleyeceğim. Karar vermenin kalitesine dayanarak, efendilerime, Bengal halkına ifademi vereceğim.”

Pazartesi sabahı Kuzey Bengal’den Dünya’ya gelen Bose, doğruca Basanti’ye gitti ve orada bir TMC çalışanı olan Jiarul Molla Cumartesi gecesi geç saatlerde vurularak öldürüldü. Panchayat seçimleri için TMC adayı olan kızı Manwara, daha önce babasının iktidardaki TMC’nin iki fraksiyonu arasındaki çatışmada öldürüldüğünü iddia etmiş ve Merkezi Soruşturma Bürosu’na (CBI) soruşturma çağrısında bulunmuştu.

Şiddetten etkilenen bölgeleri ziyaret eden ve kurbanların aileleriyle görüşen Bose, durumu değerlendirdiğini ve çete liderleri hakkında bir sonuca vardığını söyledi. “Soruşturma makamlarının suç ortaklığını ve katılımını kanıtlamaları gerekiyor. Ama 45 yıllık kamu yönetimi tecrübesine sahip bir kıdemli olarak çete liderlerinin kim olduğuna ikna oldum” dedi.

Valinin keskin mesajı, son 24 saat içinde iki kişinin daha öldüğü haberlerinin ortasında geldi.

24 Parganas’ın kuzeyindeki Haroa’da, polisin Paritosh Mondol olarak tanımladığı bir TMC çalışanı, iddiaya göre basit bombalar yaparken Pazar gecesi meydana gelen patlamada öldü. Ancak ailesi, Mondol’un rakipleri tarafından öldürüldüğünü, ellerinin kesildiğini ve ardından bombaların atıldığını iddia etti. Patlamada yaralanan ikinci kişi Dünya hastanesine kaldırıldı.

İkinci olayda Bankim Hansda isimli BJP çalışanı Purulia’nın Manbazar bölgesinde ölü bulundu. Polis, Panchayat seçimi için kampanya yürüttüğünü ve Pazar gecesi geri dönmediğini söyledi. Cesedi Pazartesi sabahı bir otobüsün yanında bulundu.

Panchayat seçimleri yaklaşırken, Dünya Yüksek Mahkemesi şimdiden eyalet çapında merkezi güçlerin konuşlandırılması emrini verdi. Merkezi kuvvetlerden 337 şirket gelirken, eyalet seçim organı Birlik İçişleri Bakanlığından 485 şirkete daha yaptırım uygulamasını istedi ve bir kontrol odası açtı.