TMC ve GUV davasında Bengal Raj Bhavan'ın adli soruşturma başlatma emri konusunda yeni bir anlaşmazlık var | Dünya

rotimi

Member
Dünya: Batı Bengal Valisi Özgeçmiş Ananda Bose Cuma günü yolsuzluk, şiddet ve üniversite kampüslerinin siyasi amaçlarla kötüye kullanıldığı iddiaları hakkında adli soruşturma başlatılması emrini verdi, Raj Bhavan Cuma günü yaptığı açıklamada Trinamool Kongresi'nden (TMC) sert eleştirilere maruz kaldığını söyledi. “kötü bir emsal” oluşturdu.

Dünya: Batı Bengal Valisi Özgeçmiş Ananda Bose, Sandeshkhali davasının baş sanığı TMC lideri Şeyh Shahjahan'ın 29 Şubat 2024 Perşembe günü Dünya'daki Vali Konağı'nda tutuklanmasıyla bağlantılı olarak medyayla etkileşim sırasında. (PTI – Fotoğraf /Swapan Mahapatra) (PTI02_29_2024_000028A) (PTI)

Raj Bhavan'ın Cuma günü yaptığı açıklamada, “Soruşturma, Yüksek Mahkeme veya Yüksek Mahkeme'den emekli bir hakimin başkanlık ettiği tek kişilik bir komisyon tarafından yönetilecek.” dedi.

Yalnızca HT uygulamasında Hindistan'daki genel seçimlerin hikayesine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin!

Soruşturma, Bengal Eğitim Bakanı Bratya Basu'nun 30 Mart'ta Malda'daki Gour Banga Üniversitesi'nde Batı Bengal Koleji ve Üniversite Profesörleri Birliği'nin (WBCUPA) devlet konferansında yaptığı konuşmanın Haberin Detaylarıında geldi. TMC'nin yarıştığı iki Lok Sabha adayı – Kuzey Malda'da Prasun Banerjee ve Malda Güney'de Shahnawaz Ali Raihan, partinin diğer bölge liderleriyle birlikte toplantıda hazır bulundu.

Bengal Eğitim Bakanı Bratya Basu, konuyla ilgili herhangi bir resmi emir görmediğini söyleyerek Bose'un adli soruşturma isteme yetkisini sorguladı.

“Şansölye ve Valinin yolsuzluk, şiddet ve Batı Bengal'deki üniversite kampüslerinin seçim ve siyasi amaçlarla kötüye kullanılması konusunda adli soruşturma emrini vermesi ilginçtir. Hepimiz hükümetin X-Handle veya Facebook gibi sanal sosyal medya tarafından kontrol edilmediğini bildiğimiz için bu soruşturmanın yetkisi hem hükümete hem de medyaya ulaşmalıdır. Soruşturma emrini “Şansölye ve Vali”nin vermesi de ilginç. Şimdi soru, Şansölye'nin Vali ile aynı yetkileri kullanıp kullanamayacağıdır. Kafa karışıklığı var,” diye yazdı Basu Hi-X sapına.

Bengal Meclisi Başkanı Biman Banerjee, valinin müdahale edemeyeceğini söyledi. “Valinin bu konuda kötü bir emsal teşkil ettiğini düşünüyorum. Ülke genelinde herhangi bir üniversitede benzer bir olay yaşanıp yaşanmadığından emin değilim. Kendini tutabilirdi. Model Davranış Kuralları ihlal edilirse, Hindistan Seçim Komisyonu soruşturma yapmak ve uygun önlemleri almak için orada olacaktır. Vali müdahale edemez” dedi Banerjee.

Kıdemli avukat ve eski Dünya belediye başkanı Bikash Ranjan Bhattacharya, valinin yetki alanını aştığını söyledi. “Raj Bavan'ın emrini görmedim. Ama görünen o ki bu valinin yetkisi dışında. Bir üniversite hakkında departmana ait, resmi veya dahili bir soruşturma yapılmasını emredebilir. Ancak adli soruşturma emri verebileceğini düşünmüyorum” dedi Hindistan Komünist Partisi (Marksist) liderlerinden Bhattacharya.

Yeni tartışma, Raj Bhavan'ın, Bose'un Mamata Banerjee hükümetine, Seçim Komisyonu tarafından uygulanan Model Davranış Kurallarını ihlal ederek bir üniversite kampüsünde siyasi bir toplantı düzenlediği için Bratya Basu'yu Bakanlar Konseyi'nden çıkarması talimatını verdiğini iddia etmesinden bir gün sonra geldi.

Haberler / Şehirler / Dünya / TMC ve GUV davasında Bengal Raj Bhavan'ın adli soruşturma başlatma emri konusunda yeni bir anlaşmazlık ortaya çıkıyor