Visva Bharati, sosyal medya gönderisindeki cinsel taciz iddialarına üzüldü | Dünya

rotimi

Member
Batı Bengal’in tek merkezi üniversitesi olan Visva-Bharati, belirli bir bölümdeki birkaç öğretmeni bir öğrenciyi en az iki yıl boyunca cinsel tacizde bulunmakla suçlayan isimsiz bir sosyal medya gönderisiyle dikkat çekiyor.

1921 yılında Santiniketan’da Rabindranath Tagore tarafından kurulan Visva Bharati, Batı Bengal’deki tek merkezi üniversitedir. Başbakan onların şansölyesidir. (HT arşivi)

Üniversite, uluslararası itibara sahip bir kuruma karşı kötü niyetli bir kampanya olduğunu iddia ederek iddiayı açıkça reddetti. Başbakan, 1921’de Rabindranath Tagore tarafından atanan Visva-Bharati Şansölyesidir.

Gönderi 11 Ağustos’ta ortaya çıktı. Birinci sınıf yüksek lisans öğrencisi olduğunu iddia eden biri, kapalı bir Facebook grubu olan VB Confessions’a, üç yıllık lisans derecesinin ikinci yılından beri bölümünden “birden fazla öğretmen tarafından fiziksel ve zihinsel olarak işkence gördüğünü” yazdı.

HT’nin ekran görüntüsünü gördüğü Bengalce gönderi şöyle: “Visva-Bharati’ye çalışmaya gelmek benim için bir lanet oldu. Bugün bunu ifşa ediyorum çünkü artık işkenceye dayanamıyorum. Ben sadece annem ve babam ve kardeşim sayesinde yaşıyorum…”

AYRICA OKUYUN: Visva Bharati profesörü cinsel tacizden Bengal’de tutuklandı

İçeriğin yerel basında yer alması üzerine üniversite yetkilileri 13 Ağustos’ta bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Visva-Bharati, Facebook’ta anonim bir gönderiye dayanan uydurma bir hikayenin yayınlanmasını kınıyor. Gönderinin gerçekliğini doğrulamadan, yerel gazeteler hikayeyi yayınladı, bu bir sorumsuzluk eylemi. Üniversitemiz öğrencilerin taciz ve aşağılanmasına asla göz yummaz ve özellikle kız öğrencilerimizin onur ve huzurlarını korumaya özen gösteririz. Bu isimsiz gönderi sahtedir ve üniversitenin, taciz vakaları gerçekse bunlarla başa çıkmak için özel mekanizmaları vardır. Visva-Bharati’nin bu konuda sıfır tolerans politikası var.”

Rektör Yardımcısı Bidyut Chakrabarty, üniversiteye karşı sosyal medya kampanyasını ve basında çıkan haberleri kınayarak Pazartesi günü kampüste dokuz saatlik açlık grevine başladı.

Pazartesi akşamı, Visva Bharati Fakülte Derneği sekreteri Kausik Bhattacharya, yerel Santiniketan Polis Karakolunda Şansölye Yardımcısı ve diğer iki memur hakkında resmi bir şikayette bulundu. HT’nin bir kopyasını gördüğü şikayet mektubunda, okul müdürünü konuyu soruşturma için üniversitenin iç şikayetler komitesine götürmek yerine Facebook gönderisinin sahte olduğunu beyan etmekle suçlandı.

Polis raporuna göre Chakrabarty, açlık grevi yaparak suçluyu korumaya çalıştı: “Raporu aldık. İddia edilen kurbanın kimliği bilinmiyor. Tesisin bulunduğu Birbhum bölgesinden bir polis memuru, adının açıklanmaması şartıyla, “Soruşturma açısından sorun teşkil ediyor” dedi.

Visva Bharati sözcüsü Mahua Banerjee Salı gecesi hiçbir öğrencinin şikayette bulunmadığını söyledi. “Facebook gönderisini yazan kişinin kimliğini hala bilmiyoruz” dedi.